B12 vitamiinipuudus 19.05.22 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere! Kolm aastat tagasi valutas mul selg ning läksin reumatoloogi vastuvõtule. Tema diagnoosis mul sponduliidi ning määras raviks Sulfalasiini tabletid. Võtsin neid umbes poolteist aastat. Verenäidud läksid kehvaks (öeldi, et aneemia) ning lõpetasin nende tablettide võtmise. Läksin teise arsti juurde, kes tegi vereproovid ning ütles, et mingit reumaatilist haigust mul pole ning tablette ei vaja. Selleks ajaks oli ühel hetkel mul hemoglobiini näit 78 ning enesetunne väga halb. Mõned kuud hiljem käisin ka hematoloogi vastuvõtul, kes tuvastas B12 vitamiini puuduse (näit oli 36). Tegin siis kuu jooksul 10 süsti ning edaspidi üks süst iga kuu (2 mg). Süste olen teinud 10 kuud. Paar korda olen nüüd mõõtnud taset ning neli kuud tagasi oli 126 ning eelmisel kuul 144. Kas need näidud ikka liiga madalad ei ole? Päris alumise piiri lähedal ning isegi alla selle. Hematoloog ei öelnud, et peaksin edasi uurima, et millest mul see tase nii madalaks siis läks. Enne Sulfalasiini võtmist oli mul alati hemoglobiin korras. Muid kaebuseid ka polnud. Kuu tagasi tehtud vereproovis oli hemoglobiin 141. Söön kõike! Kas need näidud on liiga madalad ning kas peaksin edasi laskma uurida, et millest B12 nii madal ikkagi on?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Et midagigi arvata, on vajalik teada täisvereproovist näitajat nimega MCV. Selle alusel saab eristada kehvveresust, mis on põhjustatud rauapuudusest, kroonilisest haigusest või B12 vitamiini vähesusest. Täisvereproovis on ka näitaja nimega retikulotsüüdid, ka seda on vaja teada. Kehvveresust aitab täpsustada veel analüüsid: ferritiin, lahustuvad transferriini retseptorid, folaat ja B12 vitamiini aktiivne vorm. Synlabi teatmiku alusel inimese veres olevast B12-vitamiinist on 70-90% inaktiivse ja 10-30% aktiivse vormina. Vitamiini kasutamise seisukohalt ei ole niivõrd oluline vitamiini üldhulk kui just aktiivse vormi piisavus. Uuringud on näidanud, et kuni 40%-l inimestel, kellel on veres vitamiin B12 madalad väärtused, tegelikult vitamiini defitsiiti ei esine, kuna vitamiini aktiivset vormi on piisavalt. B12 aktiivne vorm (holotranskobalamiin) on varaseim ja parim vitamiin B12 defitsiidi diagnoosimise marker.
B12 vitamiini vähesus võib tekkida selle vähesusest toidus või mao limaskesta muutusest, arstide keeles krooniline atroofiline gastriit. Seda saab täpsustada nn mõõgauuringuga, gastroskoopial võetava proovitüki uuringul.

Kokkuvõtteks: kehvveresuse täpsema põhjuse leidmine ei olegi nii lihtne. Oma osa võib olla ka ravimitel, sealhulgas ka sulfasalasiinil. Tähtis on koostöö arstiga ja arsti poolt ka sisuline mõttetegevus, paljude tegurite arvestamine. See võiks toimuda perearsti poolt, kõiki analüüse saab perearst vabalt määrata ja tõlgendada. Kui vaja, saab perearst korraldada e konsultatsiooni kõrgema etapi raviasutuse hematoloogiga Tallinnas või Tartus. Vastus paari päevaga.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi