Vöötohatis 26.03.22 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere

Kas Teie praktikas on tulnud ette haigestumist vöötohatisse, ilma ohatise tekketa? Olen juba 3 nädalat kannatanud vöötohatise sümptomitele sarnaneva valu käes, mis algas vasakust küljest ja hetkel valutab nii selja kui kõhu keskosa, nagu lai valuvöö oleks ùmber keha. Kõik see algas külmetusest, sain välitingimustes treenides külma. Katkematu närvivalu, valuvaigisti ei aita. Perearsti juures tehtud kõikvõimalikud uuringud: ekg, vereproovid, uriinianalüüs jne - mis kõik on olnud korras. Perearst ei oska enam midagi arvata, vöötohatise välistas. Eriti raske on istuda terve päev töö juures, vahepeal tõmbab nagu hinge kinni ning öösiti on väga valus külge keerata. Õhtuks on isegi nt särk seljas valus. Aasta tagasi põdes laps tuulerõugeid ja sel ajal oli mul vasakul pool seljal puusa kõrgusel piklik punane valus laiguke(1cm x 2cm), millele tekkisid ka villid ning paranes väga kaua, kuna ei teadnud millega tegu, kuivatasin laiku sudocremaga ja mingi aja pärast see lõpuks kadus. Praegu arvan, et see oligi ilmselt vöötohatis, aga tookord mingeid selliseid valusid, nagu praegu ei kaasnenud.
Mida Teie arvate, kas need valud võivad ikkagi viidata vöötohatisele ja ohatis ise alles tekkida? Huuleherpest vms pole mul kunagi olnud.
Tänan, kui leiate aega mulle vastata!

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Jah, Teie kirjeldus klapib vöötohatisega. Villilne lööve rindkerel, mis tasapisi taandus. Ilmselt on nüüd tekkinud vöötohatisejärgne valu, mis periooditi ägeneb. Kui muid põhjuseid ei ole leitud, siis tõenäoliselt ongi teil vöötohatisejärgne valusündroom. On olemas ka mõned vereanalüüsid ohatiseviiruse antikehade määramiseks, või villi sisust viiruse DNA määramiseks. Nõu annab perearst.
Ilmselt tuleb keskenduda närvivalu raviks- tavalised valuvaigistid eriti ei toimi. Toimida võiksid toimeained- pregabaliin, gabapentiin jt. Teie perearst aitab leida sobiva ravimi ja annuse.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi