Raviskeem 19.12.21 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere! Olen mures lähedase tervise pärast, on läbi põdenud südamelihase infarkti, hetkel süda rütmist väljas. Diagnoositud ka kodade ja vatsakeste virvendus ja laperdus. Aasta tagasi oli raviskeem järgmine: atrovastatin 40 mgx1, telmizartaan 40 mg x 1, betaoc zoc 50 mgx1, xarelto 20 mgx1, omeprazol 20 mgx1. Kuid ninast jookseb pidevalt verd (xarelto kõrvaltoime?). Hetkel on määratud talle järgmine raviskeem: varasematest ravimitest võtab betaloc zoc, atrovastatin, juures uued ravimid amitriptüliin, zopitiin (saan aru, et need on deressiooni ja unerohu ravimid), tolura, torazemite ja digiretsept on ka rivaroksabaanile. Xareltot ei saa võtta, sest algavad suured ninaverejooksud. Küsimused järgmised: kas peaks võtma ka omeprazoli ja telmizartaani ja kas nende ravimite koostoimes ei ole mingisugust ohtu - kokku ikkagi 7 erinevat ravimit iga päev, lisaks aeg-ajalt seedimist toetavad ravimid. Kas on olemas ka sellist verevedeldajat, mille kõrvaltoimeks ei ole ninaverejooksud või on ainuke lahendus ninas asuvate veresoonte külmutamine? Seni kuni saame kardioloogi vastuvõtule - kas sellises olukorras on võimalik ravimitega süda rütmi tagasi saada või ei olegi võimalik südant enam rütmi tagasi saada?
Suur, suur tänu vastuse eest!

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Tänan usalduse eest ! Aga saan vaid soovitada koostööd oma arstidega. Tänapäeval on väga palju ravimeid ja nende kombinatsioone, alati ei õnnestu kohe tabada seda õiget ja head lahendust. Ravimitel on ka kõrvaltoimed, nt ninaverejooks. Iseenesest ebameeldiv, kuid väheneb insuldi risk. Abiks võib olla nina limaskesta niisutav salv, nt Nisita. Või teine verd vedeldav ravim. Kodade virvendusrütm on ebameeldiv, jõudu on vähem, kuid inimene harjub sellega, asi pole ohtlik. Mõnikord on iga hinna eest rütmi taastamine tõsisem ja efekt ajutine.
Perearst saab teha iga hetk kardioloogiga e konsultatsiooni, vastus paari päevaga.
Tarvitate depressiooni ja uneravimeid. Ka vaim vajab toetust, kui sõnast ei piisa, siis tulevadki appi need ravimid.

Ikka koostöö oma arstidega ja parima raviskeemi leidmine.

Kaunist jõuluaega !

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi