Ärevushäire ja halb enesetunne. 03.11.20 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere.
Kogu selle aasta on piinanud halb enesetunne (pearinglus, jõuetus, valud rinnus ja käes, südamepekslemine) Perearsti hinnangul tegu ärevushäirega. Olen selle aasta jooksul teinud ka 3 korda EKG ( kaks korda Emos ja ühe korra perearsti juures). Alati on need väidetavalt olnud korras. Muid südame uuringuid tehtud pole. 8 aastat tagasi olin samuti kehva enesetundega hädas ja siis läbisin ka kõik südame uuringud kus midagi hullu ei leitud. Nüüdseks olen võtnud AD juba kevadest saadik kuid endiselt hädad jäänud. Ainult pearinglust ja valusid on tõesti vähem. Siiski ei saa ma lahti hirmust et probleem südames sest peale kasvõi mõõdukat koormust on kehv enesetunne kohe ka kohal. Muidugi esineb halba enesetunnet ka ilma koormuseta kuid koormusega on ta praktiliselt alati kohe kohal. Kas ärevushäire lööb tõesti koormusega kohe tugevalt välja või võib südame suhtes rahulik olla kuna ka halva enesetunde ajal EMOs tehtud EKG on väidetavalt olnud korras?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Tõenäoliselt on tegemsit terviseärevusega, ärevushäire ühe ilminguga. Kuid... Isiklikult uuriksin Teie südametervist. Rahuoleku EKG on tore küll, kuid see näitab raskemat haigust. Hoopis informatiivsem ja väärtuslikum oleks Teile koormusEKG. Ehk kas koormusrajal või veloergomeetril suurendatakse koormust ja samal ajal registreeritakse elektrokardiogramm. Kui nüüd ilmnevad muutused, siis see on juba väga oluline. Kindlasti ka ehhoKG ja kilpnäärme jt analüüsid. Kui uuringud on korras, siis see on väga hea ja omab juba ise ravivat ja ärevust leevendavat toimet. Siis saaks rahulikult keskenduda ärevushäire ravile, selle võtmesõnad on kognitiivkäitumuslik teraapia, toimetulek oma vaevustega ja neid põhjustanud olukordadega.

Head tervist soovides
Madis Veskimägi