soolepõletik 24.09.20 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere.
Minul algas juunikuus järsk kõhulahtisus mis kestab siiani.
Soole tühjendamis vajadus on just öösiti või vara hommikul. Kalprotektiin on roojas 445. Kas see näitab miskit tõsist? Olen hetkel ka rase 9ndat nädalat. Ärritatud soole sündroomiga ju öist kõhulahtisust pole?
Samuti tavaline vereproov põletikku ei näidanud. Kardan väga et äkki on soolekasvaja vms.
Käisin ka gastroenteroloogi juuures aga rasedatele sooleuuringut ei tehta. Tema arvas et see kalp 455 pole midagi hullu aga MISKI ju seda öist kõhulahtisust tekitab? Samuti kõhukorinaid?
Peitveri oli samuti negatiivne aga vähi puhul oleks pidanud olema siis pos? Mida teie arvate, kas peaksin laskma perearstil teha kasvaja vereproovi südamerahuks? Kas see kalproktektiini näitaja on halb? Soovitusi? :(

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Minu jaoks on see kalprotektiin tõusnud, normi ülempiiriks võiks lugeda 100, st tõus u 5 x. Ausalt öelda, tekib kahtlus põletikulise soolehaiguse suhtes- Teie vaevused ja see analüüsi tulemus. Rasedus võib ka mõnel juhul seda analüüsi mõjutada, kuigi rasedus on veel väike ja mõju ei tohiks olla oluline. Kasvaja peale Teie vanuses ei mõtleks. Mida teha ? Hindaksin CRV ja SR analüüse, kui need on oluliselt tõusnud, siis kaaluksin ravi, seda peaks määrama gastroenteroloog. Rasedus sätib ka mõned piirangud ravimivalikus, I trimester on kõige õrnem periood.

Head tervist soovides
Madis Veskimägi