Lööve nahal 09.04.20 / Perearst

Külastaja küsib:

Millest võib olla põhjustatud ja kuidas ravida löövet mis esineb tervel kehal kolletena? Stressi perioodil olen täheldanud ägenemist, suvel esineb löôvet vähem.

Arst vastas:

Vanda Kristjan

dr Vanda Kristjan

Perearst

Tere! Kümme aastat kestnud vaevus viitab kroonilisele protsessile. Teile soovitatud lokaalne ravim, on tugeva toimega kortikosteroid, mida tohib kasutada ainult tugeva ägenemise korral ja lühiajaliselt. Kestev kasutus võib kaasa tuua tüsistusi. Kortikosteroid kahjustab naha struktuuri ja võib kujuneda naha atroofia. Sellisel juhul haavad ei parane. Võimalus on ka infektsioonil lisandumine, mis takistab ka paranemise protsesse. Kindlasti vajate arstiga konsulteerimist, kes saaks vahetult nahka hinnata ja paranemist jälgida. Mometasooniga (Elocon) pikaaegne ravi ei ole mõistlik, ravi vajaks muutmist ka seetõttu, et see enam ei toimi.
Haigusnähtude põhjus jääb sageli ebaselgeks, oletatakse erinevaid häiritud protsesse organismis, millele aga vastust täna ei saa leida. Stress võib ägestada kroonilisi probleeme ja suvisel ajal on atoopilise naha korral sageli sümptomid leebemad või isegi kaovad mõneks ajaks. Soovitav on vältida seda, mis haigust ägestab ja kaitsta nahka sobivate baaskreemidega. Hormoonsalve kasutatakse ainult äärmisel vajadusel ja lühiajaliselt.
Head soovides, Vanda Kristjan