Palavik, jalavalu. 04.08.19 / Perearst

Külastaja küsib:

Pöördusin perearsti juurde 23.07. Eelmisel öösel tekkis jalas meeletu valu, nahka ei saanud üldse puudutada, paistetus ja palavik tõusis tunniga ligi 39. Kartsin meeletult puuki ja läksin hommikul palavikuga vereproovi andma. Tohter arvas, et puugiga tegu pole, on hoopis roospõletik. Kirjutas välja nädalase põletiku ravi, kuna vereproov näitas tugevat põletikku. Nädala jooksul lonkasin tugevalt, algul oli sääremarja ülaosas mingi valulik muhk, siis paistetas üles pahkluu ja lõpuks tuli verevalum alla labajalga suure varba juurde. Nüüd tekib äkki palavik tunniga 39 ja kaob järgmisel päeval. Kahe päeva möödudes tuleb uuesti, eile õhtul tuli peale lõunat tunni jooksul 38. 7. Jalg ei valuta, paistes praegu ei ole. Vaatasin internetist roospõletiku tunnuseid, neid kõige hullemaid mul ei olnud, paljud on sellega haiglas. Kas mul üldse oli see roospõletik? Kui viimane kord arstile helistasin ja küsisin, miks mul palavik tuleb ja kohe kaob, siis vastas ta:" No kui jalg valutab, võta ibumetin 400, palaviku kohta ei oska ma midagi öelda?" Olen praegu haiguslehel, kõik toimus minu puhkuse ajal. Pean tööle minema 9-ndal. Ausalt öeldes ei julge minna, kui selline hüppeline palaviku tõus jätkub? Õiget põhjust ma ikkagi ei tea?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Haiguspilt on omane roospõletikule, kuid sarnaseid nähte võivad anda veel mitmed tõved. Roospõletiku koduse antibiootukumi ravi on pikk, 2 nädalat, vähemalt. Oluline on hinnata C reaktiivse valgu ehk põletikuproovi taseme muutust raviga. Mõtleksin ka veenipõletikule, infi annab jalaveenide ultraheliuuring ja vereproov D dimeerid. Muidugi arstlik läbivaatus ja mõtlemine.
Head tervist soovides
Madis Veskimägi