Sagedased valud südame kohal 18.03.19 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!

Küsin abikaasa kohta (mees, 28a). Tal on vähem kui pool aastat juba valud südame juures. Tekivad suvalisel ajal ja kaovad. Valu on üsna tugev- käis mitu kuud tagsi emos, tehti ekg ja vereproov jms, aga kõik oli korras. Kuu tagasi käis uuesti, sest valud üsna tugevad. Valvearstu ütles, et südant pole mõtet uurida, kuna ta on noor ja vormis ning võeti veri, uriiniproov ja soovitati minna mõõka neelama (olevat 12-sõrmiksoole kahtlus). Need analüüsid olid täiesti korras, aga valud kestavad siiani. Mida peaks/võiks veel uurida? Eilsest saadik on vasak käsi surnud/suriseb. Ta ei tea ka, mida edasi teha ja see, et emosse pöördus 2x tähendab, et valud on ikka üsna tugevad, et tema sinna läheks. Kas oskate nõu anda, mida oleks tarvis uurida? Perearst ei ole ka rohkem kuskile saatnud ning me ise ei oska midagi ette võtta.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Saan aru, et Teid on kehaliselt kenasti uuritud ja mingit haigust pole leitud. Vahest veel üks uuring- koormusEKG- see on oluline uuring, kuna saab suurema tõenäosusega välistada mõned haigused, mis rahuolekus ei avaldu, samuti see veenab patsienti raske haiguse puudumises. Uuringu korraldab perearst. Üsna sage on vaevuste teke noortel meestel psühhosomaatiliselt. Ärevus, pinge, stress, suur koormus või hoopis järsk pingelangus, probleemid suhetes, ootused ja reaalsus ei vasta jm. Abiks on asjatundliku psühholoogi konsultatsioon, nt kognitiiv-käitumuslik teraapia.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi