Ateroskleroos 21.12.18 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere.
Olen 60 a naine. Teinud palju tervistkahjustavat tööd (plii, fotokeemia, ammoniaak, väävelhape, soolhape, söövituamine, galvaanika).Varasemalt eriti haige pole olnud (emakavaje, hallkae, ateroomi operatsioonid, lõualuu põletik ja 5-6 köha nohu haiguslehte. Probleem tekkis selle aasta aprilli lõpu, kui haigestusin ägedasse bronhiiti. Radioloogi diagnoos. Palavik 37-37,2 on igaõhtune kaaslane. Lisaks imelikud lühiajalised valud kord rinnus, kord käes või jalas, jalasääre keskel, kannas nii et astuda ei saa, öine higistamine, tööjõu langus, raskus rinnus, ei saa õhtuti magama jääda. Olen käinud reumatoloogi juures, kurgu nina kõrvaarsti juures, infektsionisti juures, pulmonoloogi juures – kusagil mingit patoloogiat ei leitud. Omal algatusel käisin ultraheli terviseuuringul. Sealne vastus oli – Maksa steatoos, vasakus neerus parapelvikaalne tsüst umbes 1,4 cm, kilpnäärme vasakus sagaras väike sõlmeke – soovitav jälgimine aasta pärast. Intima meedia paksuse määramine – Vasakul ACI algusosas meedia paksenemine kuni 1,7 mm. Järeldus algav ateroskleroos vasaku ACI piirkonnas, hemodünaamiliselt olulist stenoosi ei ole. Pulmonoloog lasi teha KT, seal leiti maksaväratis mõned lümfisõlmed kuni 8 mm. Nii et aktuaalse leiuta. Kõige rohkem muretsen praegu naastu pärast unearteris, Kuna mu ema ja vanaemad surid nii öelda lupjumise tagajärjel. See pidi päritav haigus olema. Ka olen kuulnud, et mida varem avastatakse, seda parem, et saab haigust pidurdada. Olen üle vaadanud toidusedeli – praetud, suitsetatud ja rasvaseid asju ei söö. Kolesterool oli 6,5, alla ei saa. Olen proovinud ka redasini ja kalaõli kapslitega – ei aita. Perearst ütleb et kalaõlikapsleid sööksin edasi, vereanalüüs on korras, kõik toimib. Kas tõesti nii ongi, et tegelikult mingeid versoonte uuringuid selles staadiumis ei tehta ja mingit ravi peale ei panda, et pean ootama jääma, mis edasi juhtub.
Tänan.
Kas tõesti nii ongi, et tegelikult mingeid versoonte uuringuid selles staadiumis ei tehta ja mingit ravi peale ei panda

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Tänan usalduse eest. Teie vaevused viitavad väga erinevate organsüsteemide häirele või haigusele. Saan aru, et üsna hiljuti on tekkinud üsna häirivad vaevused- jäsemevalud, tööjõulangus. Kas on määratud puukborrelioosi analüüsid ?
Nüüd ateroskleroosist. Kui perekondlik risk on suur ja kolesteroolitase on üle 6,5- kaaluksin küll kolesterooli langetavat ravi, nt rosuvastatiin 10 mg algannusena. Seda talutakse hästi ja ideaalis peaks pidurdama või isegi vähendama naastu teket veresoontes. Usun, et ka maksa steatoos peaks vähenema selle raviga. Hingerahule tuleks kasuks ka veresoontekirurgi konsultatsioon, vaevalt, et järgneb mõni tõsisem protseduur, kuid hingerahu on isenesest suur väärtus.
Head tervist ja kaunist jõuluaega soovides
Madis Veskimägi