Ekstrasüstolid 28.11.18 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere,
Olen hädas ekstrasüstolitega, algasid need oktoobrikuus. Varasemalt on olnud kah perioode, kus neid ekstrasüstoleid on palju, isegi selliseid, kus igas minutis on üks vahelöök. Siiski arstid ei taha mulle öelda, kas tegu on healoomuliste või pahaloomuliste ekstrasüstolitega. Ütlevad, et neid on vähe ja kõik. EKG on tehtud ja korras, koormustestil midagi anomaalset ei leitud, koormust talub hästi. EHHO tehtud 6-7a tagasi, midagi ei leitud. Nüüd ootab ees uus EHHO, sest võibolla on midagi muutunud aastatega. Eriti tunnen neid kui rahulikult tahaks puhata ja televiisorit vaadata vms, tegutsemise ajal neid eriti ei ole või siis ei tunne lihtsalt. Koormustesti ajal samuti ei esinenud ühtegi lisalööki. Kahjuks olen enda psüühikale juba liiga teinud internetis surfamise tõttu ja avastanud endajaoks mitmeid rütmihäireid, mida ma nüüd kardan. Eriti teeb mind ärevaks ventrikulaarne tahhükardia, sest kui neid lisalööke tunnen sagenemas siis tekib hirm ja paanika, et see läheb edasi ventrikulaarseks tahhükardiaks ja pauhti ongi minek. See tunne on väga häiriv, siiski mingeid antidepressante ei kasuta ega rahusteid. Vahepeal tarvitasin viirpuu tinktuuri ja validooli ning korvalooli tilku. Enne magamaminemist palderjani tilku ka. Netist olen kah lugenud, et paljudel noortel inimestel on erinevad rütmihäired jne, nüüd on selline tunne, et olen ise ka ülekere südamehaige. Lisaks mainin, et vererõhk on korras (keskmine 125/65), kolesterool 4,5, nüüd jätsin ka suitsetamise täielikult maha (kusjuures panin tähele, et vahelöögid hakkasidki pärast suitsetamise maha jätmist) siiski uuesti pole suitsu hakanud tegema ja ega ma eriline niiöelda korsten polnud ka. 1-2 sigaretti päevas. Diabeetik samuti ja vereproov oli ka õdede arvates OK. Nüüd jään vaid EHHO tulemust ootama ja ehk kui see korras siis rahunen maha ja ei karda enam neid õudsaid rütmihäireid, mis tekkida võivad. Aga küsimus, miks ma siia pöördusin oleks ikkagi see, et kas ilma erinevate südameanomaailateta võib juhtuda nii, et nendest süütutest ekstrasüstolitest, milleks arstid neid peavad võib tekkida virvendus, laperdus, ventrikulaarne tahhükardia jne. Olen lugenud teie kohta ka raamatut ning ootan teilt põhjalikku vastust.
Ette tänades.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Tehtud on rida uuringud, millega on välistatud tõsine orgaaniline südamehaigus, olgu selleks siis klapirike, müokardihaigused või ohtlike rütmihäirete risk. Ei loe välja, et oleks tehtud ka 24 või 48 tunni EKG, ehk holteruuring. See võimaldab ükshaaval ekraanil vaadelda vahelööke ja arvutada nende hulka. Kui neid jääb alla 1-2 % on kõik hästi. Loen, et Teie enesetunne paraneb koormusel, tõsise südamehaige puhul aga koormusel vaevused just tekivadki. Normipiiri on raske tõmmata, arvatakse, et 2-3 vahelööki minutis pole midagi halba. Vahelööke esineb sageli varahommikul või õhtul, kui vahetub kogu keha talitlus, st toimub üleminek päeva või ööperioodile. Vahelööke ägestab veepuudus, nälgimine, magamatus, sutis, alkohol, narkoained, ärevus, ühekülgne toit, viirusinfektsioonid, stress. See on nüüd suhtumise küsimus, kas võtta mingeid tilku või mitte. Ise ma seda ei teeks, see jätaks endale mulje, nagu olekski haigus kallal ja on vaja võtta rohtu. Kuigi see võib anda mulje, nagu püüaksite ennast ka ravida. Arstid kirjutavad üsna lõdvalt välja erinevaid loodustooteid ja keemilisi ravimeid, jättees nii mulje ravimisest, kuiigi päris orgaaniline haigus puudub. Kui ravitakse tõsist orgaanilist haigust siis on loomulikult ravimid vajalikud. Mida soovitan:
1. Elada täiel rinnal, nautida kõike seda mida teete. Usun, et olete hariduse omandamist lõpetav noor ja peagi saate täiesti iseseisvaks.
2. Paras füüsiline kestvuskoormus, pulsisagedusega 180- vanus. St u 150 lööki minutis, tehes sörkjooksu, ujumist, rattasõitu vms. Võib proovida ka jaheda vee protseduure ja karastamist
3. Hea ööuni, minimaalselt alkoholi, olla mittesuitsetaja
4. Head suhted iseenda ja oma lähedastega.
5. Seada endale eesmärk ja selle poole püüelda. Eesmärk peab olema tõesti see, mis on Teie päris soov ja unistus
6. Armastada ja olla armastatud- see on vahest ülimast ülim !
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi