Probleemsed kõrvad 25.09.18 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere

Külastasin viimati LOR-i lapsepõlves kroonilise põskkoopapõletikuga, millest olen ligi 20 aastat juba vaba. Kuid terve ülejäänud elu on kõrvad mind häirinud - nad ei valuta kunagi (va lennukis), kuid mind vaevavad all loetletud hädad:

*kõrvad lähevad lukku ja lukust lahti pea iga lõualiigutuse peale (ka rääkides) erinevatel päevadel erineva tugevusega, vist on nii olnud kogu elu, olen seostanud madala vererõhuga
*kõrvad sügelevad meeletult
*paar kuud tagasi läks üks kõrv mitmeks päevaks järjest lukku, sellele järgnes 2-3 päeva peapööritust ja iiveldust (võib olla polnud üldse omavahel seotud, aga oli samal ajal)
*mõlema kõrva tinnitus lapsepõlvest saadik
*kui nutan, lähevad kõrvad seest märjaks (lapsepõlvest saati)
*lennureisidel meeletu kõrvavalu, kõrvad lähevad lukku ning märkimisväärne kuulmislangus mitu tundi pärast maandumist (olnud ka kuni 2 päeva).
*vahetevahel kõrvad "krudisevad" seest

Perearst vaatas kaebuste peale kõrva, ütles, et vaiku pole, kuulmekäik punakas ja kuulmekile hallikas, soovitas Cue kõrvatilkasid ja Sudafedi, LOR-ile saatekirja ei andnud. Kas peaksin minema tasulisse LOR'i või see on lihtsalt mu kõrvade eripära ja mul pole tõesti kõrvaarsti juurde asja ning peaksin Sudafedi edasi krõbistama? Ise kahtlustan, et rõhk kõrvas paigast ära, aga kahtlustuste peale perearst saatekirju ei anna.

Aitäh!

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Proovin vastata. Kõrvade naksumine, lukus tunne ja kuulmise järsk selginemine haigutamise või suumaigutamise ajal on omane kuulmetõrve, tuba auditiva vähesele talitlushäirele. Selle naga võib olla kerge nohu, kurgupõletik, ninaneelumandli suurenemine jms. Vaevust selgitab tümpanomeetria ehk keskkõrva rõhu uuring ja ka ninaneelu külgülesvõte ninaneelumandli jm muutuste täpsustamiseks. Ega kuulmekäiku punakus ei jätnud seenpõletiku muljet. On veel soojad ilmad ja selline asi on sage. Usun, et kui räägite oma perearstiga muredest, uurib ta Teid kenasti edasi või annab rõõmuga saatekirja kõrvaarstile. Uuringutega saame välistada eriravi vajavad seisundid, kui kõik on uuringutel korras, siis tegemist on Teie omapäraga.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi