Podagra? 24.08.18 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!

Aasta tagasi hakkas mul valutama parema jala suur varvas, mis tõmbub aeg-ajalt ka kangeks. Punetust ja turset pole olnud. Probleem ei kadunud. Käisin perearstil, kes arvas, et tegu võib olla pöiavõlvi lamendumisest tingitud murega. Selle aasta kevadel märkasin, et parema pöidla liigese juures on naha all mingid kühmukesed. Käisin ka ortopeedile muret kurtmas, tema ei leidnud mu jalavõlvil midagi imelikku. Lasi teha ka vereproovi kusihappe määramiseks, näit oli 315 ( norm 184-464), CRV 0,6, glükoos 5,0, HbA1c 5,3 ( 4.0-6.0) Ütles, et podagra see pole.
Kuu aega tagasi peale 3-tunnist autosõitu tundsin parema jala sääres imelikku pakitsus ja pingetunnet, mis ei kadunud. Perearst ei osanud midagi arvata, ütles, et määriksin Lioton geeliga. Sama pinge- ja raskustunne tekkis uuesti pikemalt istudes. Juulis tehtud vereproovis RBC 4,94, HCT 43,5, MCV 88,1, WBC 4,4, HGL 147, MCH 29,8, MCHC 338, PLT 211, D-dimeerid 260 (-500), antistreptolüsiin-o 196,2 (-200), kusihape 319, CRV 0,2, glükoos 5,7
Nüüd on valulik ka vasaku jala varvas ja aeg-ajalt ka sõrmeliigesed. Paistetust pole. Kirurg, kes vaatas ultrahelis mu jalaveene ütles, et see on ikka podagra ja kirjutas välja ravimi adenuric 80mg.
Mis on teie arvamus. Kas sellise kusihappenäidu juures on võimalik podagra diagnoos. Kuna mul on toidutalumatus piimatoodetele ( nii laktoos kui kaseiin) ja gluteenile, siis olen söönud palju kala ja ka kanaliha. Kas see võib olla põhjus? Olen sale, ülekaalu pole. Kas ravimi võtmine on näidustatud? Või piisaks dieedist?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Minu poolt oleks väga inetu hakata loopima arvamusi ja diagnoose patsienti vahetult nägemata. Kuid ei suuda meenutada Teie vanuses naist, kellel oleks diagnoositud podagra. Ka kusihappetase on täiesti normaalne. Oletan, et vaevused on seotud pigem kõõlus-sidemete valuga sundasendist. Muhukesed sõrmedel on omased degeneratiivsele liigesmuutusele, neid nimetatakse Heberdeni ja Bouchardi sõlmedeks. Ausalt öelda, pole nendega midagi peale hakata. nad on valutud, ära pole vaja lõigata. Igaks juhuks määraksin põletikulise liigeshaiguse testid: CCP, RF, SR ja teeksin ka vastava ankeetküsitluse. Olulisim on hinnata hommikust liigesjäikust kätel, liigeste turset, punetust ja temperatuuri tõusu. Teie perearst aitab !
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi