Närviline põis 14.05.18 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere. Ei tea kas pöörduda tuleks teie juurde või kuskile mujale aga kirjutan siiski siia oma loo ära.
Olen 26-aastane naine. Nimelt juba mitmeid aastaid tagasi algasid mul põie hädad. Kui kuskile lähen, näiteks poodi, kellegile külla, lasteaeda, arstile on mul alati ärevus sees ja lihtsalt koguaeg tahaks wc pissile. Arsti ukse taga oodates käingi iga 5 minuti tagant. Olen käinud naistarstil, seat selgus mingi bakter, mis raviti ilmselt tablettidega välja aga endisel ei läinud hädad üle. Käisin igalpoool arstidel Tartus, Rakveres- uroloogide juures ja tallinnas põie mahutavuse uuringul. Lõpuks siis pandi diagnoos perearsti poolt stress-kusepidamatus.
Ise nimetan seda nüüdseks närviliseks põieks. Ilmselt on asi ikkagi mu peas ,miski tekitab seda tungi ,et mul on vaja käia wc.
Nüüd on juba mitu aastat möödas kus ma pole enam ühegi arsti juures selle murega käinud.( jäin rasedaks ja kasvatan nüüd last kes varsti saab 3-aastaseks).
Kirjutan teile kuna see on hakanud tõsiselt mu elu segama. Vana töökoht ei sobi mulle lapse kõrvalt enam, kuna hommikust õhtuni tööl. Ei sa ka uut otsida oma probleemiga. Kuidas lähen võõrasse kohta, kui käin nagu haige wc vahet.
Lastaeda üritustele ei saa minna, kuna seal puudub vanematele wc ja pinge laes ja ei suuda kohapeal istuda. Jne.
Ainult kodus on mul okei olla. Seal ma ei jookse iga viie minuti tagant wc vahet- asi ma arvan selles et kodus on mul kindel wc ja alati saan sinna kui vajadus.
Ilmselt on mul hirm, et lasen ennast täis kui kohe wc ei saa, kui see närv üles keerutab ennast. Käed lähevad higiseks ja tung nii tugev, et jookse nii kiiresti kui saad, kui tekib olukord et kohe ei saa wc.
Ma ise arvan, et kunagi oligi bakteri tekitatud aga seda ei ravitud välja piisavalt kiiresti ja nüüd ongi võibolla kõik korras. Aga see kestis lihtsalt nii kaua ,et nüüd ongi närviline põis ,mis sunnib mind vahendeid valimata minema wc, metsa alla kuhu iganes.
Ma ei oska enam kuskile pöörduda, see on mu elu nii raskeks muutnud. Kuskile minna ei saa ega käia.

Arst vastas:

Kristi Otsmaa

dr Kristi Otsmaa

Perearst

Tere!
Saan Teie kirjast aru, et viimastest uuringutest on möödas juba aastaid. Seetõttu soovitaksin pöörduda oma perearstile ja teatud uuringud korrata, et välistada kuseteede infektsioonid, diabeet, magediabeet ja teatud neuroloogilised haigused. Juhul kui viimasest günekoloogi külastusest on möödas üle paari aasta, on soovitav käia ka günekoloogi vastuvõtul. Kui kõik uuringud on korras ja jääb mulje, et sümptomid ägenevad selgelt psühhoemotsionaalse pinge foonil või on seotud ärevusega, võib mõnikord abi saada ärevust leevendavatest ravimitest. Aidata võivad ka spetsiaalsed harjutused vaagnapõhjalihastele. Juhul kui olete ülekaaluline, aitab kaalu normaliseerimine. Kui vaagnapõhjalihased on treenitud, võiksite alustada nn. põie treeninguga. See seisneb selles, et proovite urineerimisvajaduse tekkel urineerimist järk-järgult edasi lükata kuni jõuate intervallini 3-4 tundi. Vältima peaks jookide tarvitamist, mis võivad põhjustada põieärritust (kohvi, tee, gaasilised joogid)
lugupidamisega
Kristi Otsmaa
perearst