Vererõhu rohud 24.02.18 / Perearst

Külastaja küsib:

Mul on määratud Atacand 16 mg vererõhu alandamiseks. Olen seda võtnud vahelduva eduga u 6 aastat, vahepeal läks vererõhk väga madalaks ja siis võtsin 1/4 tabletti ja olen ka pool aastat ilma tabletita saanud ja siis jälle võtnud pool aastat. Kodus kontrollin vererõhku. Üks kuu tagasi tõusis vererõhk 190/100 ja arst suurendas kogust 1 tablett hommikul ja õhtul. Vahepeal oli päris hea olla. Pidin tööjuures minema töötervishoiu arstile ja seal oli jälle vererõhk kõrge (oleks nagu paaniline hirm arstide ees?). Peale seda määras perearst mulle ühe uue ravimi, mis mulle ei sobinud ja nüüd soovitas võtta Attacand 16mg üks hommiku ja õhtul ja lisaks hommikul ühe tableti Lercapin 10 mg. Õhtul ei võtnud ma ühtegi tabletti ja hommikul oli vererõhk 108/78 võtsin ikka ettenähtud tabletid ja umbes 3 tunni pärast tundsin ennast halvasti, vererõhk oli veel langenud. Üldjuhul ongi vererõhk enam vähen normaalne, kui võtsin ainult Atacand tabletti, ainult arstile minnes tõusis märgatavalt, mida peaksin tegema ja kuidas omavahel sobivad Atacand ja Lercapin kokku? Millest selline suur vererõhu kõikumine põhjustatud on?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Olen sellisel juhul korraldanud uuringu- vererõhu ööpäevane monitooring. Sageli selgubki, et inimese tavasituatsioonis on vererõhk normaalne, raviasutusele lähenedes ja seal viibides aga kõrge. Sageli langetatakse otsus ravi osas just raviasutuses. Ja tulemuseks on liiga tugev ravi, sellest omakorda vaevused ja ohud. Siinkohal ma muud ei hakka soovitama ega katsetama, kui just teha see uuring. Paljudel perearstidel on see seade olemas või antakse saatekiri uuringuks.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi