Vermoxi kõrvalnähud 27.11.17 / Perearst

Külastaja küsib:

Meil on peres kaks last, 1,5 aastane tütar ja 3,5 aastane poeg. Poeg on juba üle poole aasta isutu, silmaalused sinised, viimased paar kuud kaebab kõhuvalu. Käisime perearstil, kes katsus kõhtu ja tegi vereanalüüsid ja tunnistas meid terveks. 1,5 nädalat tagasi leidsin oma 1,5 aastase mähkmest u 6 cm pikkuse solkme. Perearst kirjutas mõlemale lapsele 3 päevaks Vermoxi tabletid ( kokku 6 tabletti kummalegi ). 1,5 aastasel tütrel tekkis tohutu kõhulahtisus, lõpuks ka väike palavik. Kõht oli lahti kokku 6 või 7 päeva. Süüa ta ei saanud, sest kohe tekkisid gaasid. Tänaseks on temaga kõik korras. Suur mure on aga poja pärast. Tema kõht lahti ei läinudki. Paar päeva pärast ravi hakkas oksendama. Oksendas ühe päeva ja peale seda tundud kõik korras olevat. Nüüd nädal hiljem, hakkas uuesti oksendama. Esimese okse kogus oli tohutult suur ja see oli kohutava haisuga. Edasi oksendab nagu vett ( enam ei haise ). Nüüd tekkis veel kõrge palavik. Perearst arvab kõik need oksendamised kõhuviirused olema. Aga me ei ole kodust väljas käinudki. Ja keegi teine ei kaeba. Kodu oleme äädikalahusega ära küürinud, kõik mänguasjad ära pesnud jne. Kas on võimalik, et selline reaktsioon on ikkagi Vermoxist? Minu suur hirm on see, et äkki on tegemist millegi tõsisemaga. Laps on kogu selle 1,5 nädala jooksul käinud ühe korra kakal ( see kaka oli pigem kinnine ). Kas tal võib sooltes mingi ummistus hoopis olla? Ette tänades murelik lapsevanem!

Arst vastas:

Kristi Otsmaa

dr Kristi Otsmaa

Perearst

Tere!
Ilmselt olid Teie poja 2 kuud tagasi alanud sümptomid (isutus, kõhuvalu jne) tingitud solkmetest, mille raviks perearst kirjutas Vermoxi.
Vermox on reeglina hästi talutav ravim ja kõrvaltoimeid esineb harva. Kõhulahtisust on Vermoxi kõrvaltoimena mõningatel juhtudel kirjeldatud.
Oksendamine ja palavik võivad pigem viidata kõhuviirusele. Näiteks noroviirusele on iseloomulik just oksendamine ja palavik ning kõhulahtisust sageli ei esinegi. Noroviiruse saamiseks ei peagi kodust väljas käima, selle võib endale koju tuua ka näiteks poest puuviljadega. Noroviirust on võimalik roojaanalüüsist määrata, aga paraku ainult haiguse esimesel kolmel päeval. Tõenäoliselt kakab laps harva sellepärast, et ta on vähe söönud ja korduvalt oksendanud. Sellises situatsioonis tuleks anda lapsele palju juua, et tema vedelikutasakaal püsiks normis.
Kirjast ei selgu kui kaua on lapsel tänaseks palavik ja oksendamine püsinud. Kui seisund ei hakka paranema, tuleks kontakteeruda oma perearstiga ja kaaluda haiglaravi ja – uuringute vajadust.
Lugupidamisega
Kristi Otsmaa
perearst