paistes jalad ja valusad liigesed vanemal inimesel 12.04.17 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere,
Mul ema on juba jõudnud sellisesse ikka, ei usugi et midagi enam parandada saab, aga ikka tahaks kuulda ka teist arvamust. Ei oska ka kohe õigele arstile küsimust suunata. Jalad on paistes ja liigesed valusad. Jalad läksid paiste eelmise aasta alguses. Selle aasta Veebruarini ta käis kepiga, siis läksime anestesioloogi jutule valusate liigestega, sealt öeldi, et arkoksiat ei tohi võtta, see võib neerudele mõjuda ja jalad paiste teha. Kirjutas uue rohu, ei mäleta hetkel nime, oli midagi conti.... jne. Tehti ka röntgen ja otsustati et kirurgiliselt ei sekku. Ühel puusal on juba liigeseop tehtud 10a tagasi. Peale seda arstil käiku kui arkoksia ravi ära jäi muutus olukord järsult halvemaks ja nüüd on käimine isegi käimisraamiga väga valus ja vaevaline. Kui kõrval seisan, siis on lausa kõrvale kuulda kuidas liigesed raksuvad püsti tõustes. Parkinsoni tõbi tekitab ka tasakaaluhäireid.
Diagnoos oli osteoartroos ja kunagi vist oli hüppeliigeses vähesel määral osteoporoos. Neerude talitus pidi piiripeal kuid normis olema ja vererõhk on ka korras.

Küsimus ongi see, kas jalgade paistetuse osas saaks midagi veel teha peale perearsti soovitatud soolavannide. Mingid veresooneuuringud tehti, sellega pidi korras olema. Ja kas oleme käinud õiget teed, ega midagi pole kahe silma vahele jäänud, kas on käidud õigete spetsialistide juures.

Tänud

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist
Sellises vanuses on tõepoolest operatsiooni planeerimine suurte riskidega seotud ja pigem oleks eelistatud tablettravi, kui see vähegi on võimalik. Kui neerufunktsioon on piiripealne, kuid normis, siis peaks siiski kindlasti planeerima Teie emale adekvaatse valuravi selleks, et tema päevad ei kulgeks valude käes vaeveldes ning oleks võimalik tema iseseisev liikumine kasvõi toa piireski - see on väga oluline! Ehk siis kindlasti tasub oma perearstiga nõu pidada, milline oleks kõige mõistlikum valu- ja põletikuvastane tablettravi arvestades vanust ja kaasuvaid haigusi.
Lugupidamisega
Le Vallikivi