Puukborrelioos 15.12.16 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere,

Emal oli käesoleva aasta juuli lõpus mitu puuki. Oktoobri algul oli tal enesetunne kehv ja üks käsi paistetas (käelaba ja sõrmed). Ta ise kahtlustas borrelioosi. Kuna enestunne halvenes järsku sai mindud EMO-sse. Seal avastati, et pöidlaluu katki ja seetõttu peeti ebavajalikuks puugitesti teha. Pöidlale pandi lahas. Kuu aega hiljem see eemaldati (novembri alguses). Käepaistetus aga ei alanenud. Nüüd detsembri alguses nõudis ema, et siiski tehtaks puukborrelioosi test. Testi tulemustest selgus, et tal on borrelioos. Nüüd on ta 7 päeva võtnud Doxycylin´i, aga käsi on ikka sama paistes ja enesetunne sama kehv. (Kuur määrati 20 päevaks) Ta kirjeldab seda nii - käsi pakitseb, nagu tahaks lõhki minna. Küsida soovin, kas on normaalne, et ta veel ei tunne enestunde paranemist ja paistetus absoluutselt ei alane?
Millal võiks oodata esimesi paranemise märke?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Arstimise teeb keerukaks see, et sarnasel vaevusel võivad olla väga erinevad põhjused. Kui esineb ühe piirkonna truse- käelaba ja sõrmed, siis see on pigem omane selle piirkonna vigastusele. Kui röntgenipildil nähti luumurdu, siis murd ei teki niisama, sellele pidi eelnema konkreetne trauma või ülekoormus. Murrujärgne turse võib püsida mitmeid kuid. Borrelioosist tingitud liigespõletik tabab enam suuri liigeseid, enamjaolt on tabatud põlveliiges. Raviks on antibiootikumi kuur, 3-4 nädalat ja vajadusel kordusravikuur teise antibiootikumiga, üksikjuhul ka veenikaudne ravikuur antibiootikumiga (ceftriaxon, cefotaxime ). Ravikuur ise on pikk ja peale ravikuuri peaks haiget jälgima veel 6 nädalat ning siis otustama edasise ravi suhtes. 10-20% jäävad vaevused püsima, ja raviks on mitmed reumaatilised liigespõletiku ravimid. Küllap Teie raviarst määrab mõne aja tagant kordusanalüüsid, hindamaks Borrelia IgM ja IgG klassi antikehade muutust. Kui esineb turse ja liigesvedelik, siis võib seda täpsustada ultraheli uuringuga ja vajadusel punkteerida, st eemaldada süstlaga. Seda liigesvedelikku saab uurida borrelioosi pisikute esinemise suhtes. Küllap vajab ka luumurru paranemine kinnitust röntgenpildil. Randmepiirkonnas on veel palju väiksemaid luid mis võivad saada viga, üks kurikuulsam on lodiluu murd. Ka see vajaks täpsustamist. Käe turse korral võiks uurida ka verere ja lümfiringe ja pehmete kudede seisundit kaelapiirkonnas, mõni haigus selles piirkonnas võib seda takistada.
Nii et asjad ei ole sugugi lihtsad. Hea koostöö oma arstidega- see on kõige tähtsam. Ja vaevusi saab leevendada lihtsa võttega- hoida turses ja pakitsevat kätt kõrgemal, kas kolmnurkrätil ja öösel padjal, hea mõjuga võib olla külmageeli kott või mitmed jahutavad geelid- ICE POWER, PERSKINDOL vm.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi