Hommikune kõhulahtisus ja veri WC-paberil 03.08.16 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Mu emal on järgmine mure: nimelt iga hommik algab tal vedela tooliga. Ta võib külastada WC-d 2-7 korda, päeval ja õhtul on kõik korras. Mõnikord lõpeb roojamine verega paberil (ema väidab, et potis ja väljaheide sees verd märganud ei ole). Samuti väidab ta, et mida rohkem ta närvis ja mida vähem on ta maganud, seda rohkem võib ta WC-d külastada. Mida rohkem ta seal käib, seda suurem on tõenäosus, et ta leiab paberilt verd.
Kas see võib olla kuidagi stressiga seotud? Olen mures tema pärast.... Kas arstilkäik võib natukene oodata, kuna me sõidame hetkel ära?

Suur tänu!

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Kahjuks ei ole võimalik anda ühest soovitust. Kõhulahtisus väärib kindlasti süvenemist ( peensoole v jämesooletüüpi, Teil pigem jämesoole e koliitilist tüüpi) ja põhjus- bakter, põletikuline soolehaigus, mõni muu haigus, düsfunktsionaalne, dieediga seonduv, piimasuhkru v teraviljavalgu talumatus. Veri võib olla tingitud hoolsast pühkimisest, kuid tulla ka sügavamalt, nt põletikulise soolehaiguse tunnus. Ega muud kui kiire nõupidamine perearstiga, täisveri, SR, erinevate haiguste markerid, peitveri väljaheites, väljaheite uuring mikroobide suhtes, väljaheite mikroskoopia, pärasoole digitaalne uuring ( võimalik igal perearstil, kellel on sõrmed).
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi