Kas refluks või närvid 05.01.15 / Perearst

Külastaja küsib:

Andke palun nõu, kas tegemist võib olla tõesti refluksi või närvisüsteemi häirega. Poolteist kuud tagasi läksin perearsti poole hädaga, et küljed ribide all oleks nagu õhku täis ja mainisin ära ka , et ükskord peale pipraste krõpsude söömist kummardudes tekkis rindu imelik tunne, et tahaks nagu vett neelata, et see tunne kaoks. Ja siis arvas, et see võis olla refluks ja kirjutas Nexiumi, mis tekitasid mul tohutuid kõrvetisi, mida ma pole elu sees tundnud (enne seda ma polnud kunagi kõrvetisi tundnud), aga ma võtsin neid rohte kolm nädalat ja siis jätsin selle nalja järgi. Peale seda hakkas enesetunne järjest paranema, kuid kurku tekkis nagu mingi karva tunne ja selline tunne, et ajab oksendama. Käisin kurguarstil ja tema ütles, et refluksiga mul tegu ei ole, aga nägi kõripõletikku ja kirjutas rohud. Peale seda läks elu ilusti ja probleeme ei mingeid, elu isu oli jälle tagasi. Aga nüüd on mingid jamad jälle tagasi...sooltesse ja makku tekib pidevalt õhku, eriti just makku, mis tekitab ribide alla nagu survetunnet ja kui see õhk rõhatusega välja lasta, on jälle kõik korras. Aga neid rõhatusi tekib nii täis kõhuga kui ka tühja kõhuga ja päris tihti...vahel on maos õrnad valutorked ja rindade vahel selline õrn põletav tunne, mis ajab nagu naha ka väljaspoolt sügelema (aga see ei ole ebameeldiv tunne). Ja samuti on tekkinud ka jälle see mingi karvatunne kurku ja keelel on põletav tunne ja söögiisu on üsna väike. Samuti on see oksendamise tunne jälle tagasi suhu tulnud. Enne seda uut jama ajas nagu ka vett või midagi kurku, et peab neelatama (see on siis kui sooled olid täis) Ma läksin selle jutuga ka perearsti juurde uuesti ja ta saatis gastroskoopiasse (ei taha sellele uuringule minna), aga samas kurguarst arvas, et refluksi mul olla eriti ei saaks, kuna mul ei ole kunagi olnud probleeme nt hapukapsa söömisega...ei teki mingeid kõrvetisi jne. Samuti olen üsna kõhna inimene (54 kg, 172 cm pikk). Perearst kirjutas ka veel neid o-tähega algavaid happealandajaid, aga peale nelja päeva ei saaks ma aru, et enesetundel mingi vahe oleks. Neelan pidevalt ja seetõttu on maos gaasid, mis nagu välja ajades löövad täpselt siia rindade vahele, kus on tekkinud see õhetav tunne
Mida Teie sellest olukorrast arvate? Kas see pidev õhk maos, võib ka maolukuti nagu lahti teha ja siis seda vedelikku vahel üles ajada. Või võib see õhk ja muud jamad tekkida närvidest, kuna ma ei suuda hetkel ka rahuneda ja tuju on täiesti ära, kogu keha kisub ka nagu õrnalt krampi. Samuti on üle keha tekkinud valutorked, kaasa arvatud makku sellised õrnad lühiajalised torkevalud. Ja kui kõht täis süüa ja siis ülakeha nagu taha lükates on ka rinnus selline valu, mis nagu ei tule söögitorust vaid sellest rinnakuluust vms. Ja üldse need jamad hakkasid mul peale seda kui sügisel oli närviline aeg oma maja ehituse juures.
Äkki oskate nõu anda, mida teha ja millest see häda olla võib? Mul on tunne, et see maouuring ei näita midagi (kui ma sinna üldse lähen).

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist
Arvestades Teie kaebusi tasuks sellel mao-uuringul ikkagi ära käia, justnagu Teie perearst Teid ka saatis. Ka see, kui selle uuringu käigus midagi ei leita, siis on see siiski ärakäimist väärt, sest Teie sümptomite taga ei pruugi olla ainult reflukshaigus, vaid ka muu häda, näiteks mao limaskesta põletik (rahvkeeli katarr), erosioonid või isegi haavandid. Teie sümptomid on kestnud juba kuid, vahepeal vaibudes ja siis jälle tagasi tulles, eriti veel suure stressi foonil, sestap tasub see ebameeldiv uuring ikkagi läbi teha, seda enam, et võibolla on vaja mao või kaksteistsõrmiksoole limaskestast ka proovitükki võtta - eriti arvestades seda, et harilik kõrvetisteravi ei ole Teie kaebustele erilist mõju avaldanud. See, et Te vabalt hapukapsast süüa saate, ei oma diagnostiliselt nii suurt tähendust kui see, mis gastroskoopial leitakse või ei leita. Kui gastroskoopia leid on korras, siis on tõsisemad haigused välja lülitatud ja võib natuke kergemalt hingata. Reflukshaigus ei ole alguses gastroskoopial üldse näha, pikemat aega kestes aga võib siiski limaskesta punetusena näha olla. Ehk siis kõigepealt on vaja välja segitada, millega on tegu ja siis hakata seda ravima, sest nagu näha, ei ole välistamismeetodil ravimine Teie puhul efekti andnud, pigem vastupidi - kõrvetistevastased ravimid on Teie kaebusi kas võimendanud või üldse itte mingit mõju avaldanud.
Muide, samal ajal, kui asja uuritakse, peaks kindlasti ka väga hoolikalt om toitumist jälgima - sagedased kerged toidukorrad (4-5 korda päevas), ei midagi väga teravat, rasvast ega ülihapukat.
Lugupidamisega
Le Vallikivi