Linaluu-uss e.naaskelsaba 23.09.10 / Perearst

Külastaja küsib:

Avastasin, et mul väikesed ussid. Mida teha? Olen 5.kuud rase. Lapsepõlvest mäletan, et ema pani siis ööseks mulle tükikese küüslauku pärakusse. Kas see võib toimida või on mingit rohtu mida võib ka rase tarbida?

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
Linaluu-ussid ehk naaskelsabad ehk enteroobiused - erinevalt heast lapsest, kellel on ikka mitu nime, eriti meeldivad kaaslased inimesele muidugi ei ole. Raseduse ajal veel eriti - nimelt on see ravim, mis ussid tapab, ohtlik Teie tulevasele lapsele. Ussid ise eriti ohtlikud ei ole, kuigi nad tarvitavad kahjuks ära osa Teile vajalikest toitainetest ja vitamiinidest, kuid lapse kasvu ja arengut nad otseselt ei mõjuta - tema saab ikka kõik kätte. Seega tuleb seniks, kui Te veel sünnitanud ei ole, ussidega rahvameditsiini meetoditega võidelda. Need ei ole küll nii efektiivsed, kui tabletid, kuid abiks seegi. Kõige tähtsam on loomulikult hügieen: inimene nakatub linaluu-ussidega sel viisil, et ta nende mune endale sisse sööb. Kui ta juba kord on nakatunud (näiteks mõne kassi-koera silitamise järgselt käed pesemata unustanud või otse peenralt mõnd pesemata marja või köögivilja maitsnud), siis on uus nakatumisring kerge tulema. Nimelt tulevad emased ussid öösel päraku piirkonda munele, mis tekitab kihelust - inimene kraabib endale ussimunad küünte alla ja sealt nad jälle suhu satuvadki ning ring algab jälle otsast peale. Seega. Tuleb pesta käsi kohe hommikul tõustes. Ja ka päeva peale tihedasti - kindlasti enne sööki ja peale tualetikülastust. Magada tuleb puuvillases pesus, mille kummi vahele ei ole võimalik eriti kätega ligi pääseda. Pesu tuleb vahetada 2 korda päevas. Tihti tuleb vahetada ka käterätikuid ja voodipesu. Kogu pesu tuleb pesta nii kuumalt, kui võimalik - kui kannatab, siis ka keeta. Ja kindlasti korralikult triikida, eriti õmblused - ka sinna vahele võivad olla ussimunad sattunud. Küüslauku võib tarvitada ka sisse süües - väidetavalt ussid seda söögina ei salli. Ja kõik pereliikmed võib juba praegu igaks juhuks perearsti juurde saata - tavaliselt on peres nakatunud rohkem kui üks inimene. Ja kui kodus elavad ka lemmikloomad, siis peab täpsustama, millal nemad oma viimase ussirohu kuuri on saanud.
Kui laps juba sündinud on, peab nõu pidama oma arstiga, kas ja millal Teil on otstarbekas oma ravikuur planeerida.
Lugupidamisega,
Le Vallikivi