Kahinad südames. 13.01.02 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere! Kui me 6 kuuselt pojaga perearsti juures käisime, siis ütles arst, et poisil on kahinad südames. Seda ütles ta ka hiljem,et pole ära läinud.Ise arvas,et need on tingitud kasvust. Mis need kahinad täpselt endast kujutavad? On need siis ohtlikud? Kas neid ka ravitakse?

Tänan!

Arst vastas:

dr Eero Merilind

Perearst

Nõmme Perearstikeskus

Kallis murelik lapsevanem.

Kahinad südames on orgaanilised ehk südameklapiriketest, vaheseina defektidest jne või funktsionaalsed ehk vanusega kaasnevad kahinad. Funktsionaalsed kahinad ravi ei vaja ning ei ole ohtlikud. Orgaanilised kahinad vajavad täpsemaid uuringuid ning vajadusel ka ravi. Sagedasemad probleemid on kodade või vatsakeste vaheseina defektid, mille ravi on operatiivne. Lisaks kahinatele viitavad vaheseina defektidele ka väike kaaluiive, hingeldus füüsilisel koormusel, nina-ülahuule piirkonna sinakus (tsüanoos) koormusel jne. Mure korral soovitan konsulteerida ka lastekardioloogiga, kes vajadusel saab teha vajalikud täpsemad uuringud.

Lugupidamisega,

dr.Eero Merilind

perearst