13a südamel ülekoormuse tunnused. 05.03.08 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Minu poeg on kolm aastat tegelenud tõstespordiga. Tal on sellel alal potensiaali.Koolis hakkas kooliarst vererõhku tal mõõtma. Kuna esimesel korral oli see normist kõrgem, siis mõõtis ta nädalas korra ja ütles lapsele, et kui ta nii treeninguid jätkab võib tal lõpuks veresoon peas lõhkeda. See kohutas mind tõeliselt ja ma panin koheselt spordiarstile aja kinni. Arstil selgus, et lapsel on mandlipõletik, mandlid tuleb kindlasti ära opereerida. Ja et südames kahinad ja ülekoormuse tunnused. Käisime südamearstil, kus tehti põhjalik kontroll ja seal öeldi, et kõik on korras. Et sellise spordialaga kaasnebki teatud vererõhu tõus, et see on normaalne ja et võib treeningutega jätkata. Viisime spordiarstile südamearstilt saadud paberid ja saime jälle külma vee kaela, kui nii võib öelda. Spordiarsti arvates pole ikka treenigud lubatud, vähemalt kolm kuud, et mingi sein südames on ikka paksenenud. Mina ei tea enam keda uskuda. Poiss tahab kangesti trennis käia. Kas peaksin otsima veel kolmanda arsti kes oma arvamuse ütleb?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Arvan, et mõtekas on kuulata südamearsti, poisi enesetunnet ja oma vaistu. Spordiarstid on praegusel ajal natuke ettevaatlikumad, kuid ka neist tuleb aru saada. Südamerahuks võiks taas nõu pidada kogenud südamearstiga, kellel on ka spordimeditsiinialased kogemused. Selles vanuses poistel kipub vererõhk tõusma ainuüksi arsti nähes. Selgust aitab tuua ööpäevane vererõhuuuring.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi