Valud kõhus, küljes, seljas 07.04.10 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere doktor!
Tegelikult peaksin pöörduma gastroenteroloogi poole, aga hetkel seda kahjuks teha ei saa ja seega palun Teie abi. Olid valud ja päris tugevad kõhus, vasakus küljes ja seljas. Käisin gastroskoopial ja doktor ütles, et ta midagi halba ei näe, aga väike diafragmaalhernia ja mao kardia puudulikkus. Ta seletas, et see on vahelihase song, et maohape koguneb sinna ja kui song täitub, voolab hape välja. Veel ütles ta, et maos on veenilaiendi moodi moodustised. Vestlesime toitumisest, ta määras ravi ning tulin ära. Pärast lugesin, et vastuses oli veel kirjas: maos kirju limaskest nii korpuses kui antrumis. Mida see tähendab? Mis võis tekitada valusid? Ja mis häda võib vajada ravimi tarvitamist ka pärast 1-kuulist ravi. Tean, et oleksin pidanud seda kõike seal olles uurima, aga paraku nii juba juhtus ja seepärast palun Teie kommentaari.

Kõike head soovides D.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Tänapäeval on nii, et arstid räägivad patsiendiga patsiendikeeles kõigest mida nad uuringul leidsid ja mis saab edasi. Kuid kirjutatakse siiski erialases keeles, Nii ka Teie mures. Sellest kirjust limaskestast ei maksa ehmuda, see ongi see millest arst Teile rääkis. Vahelihase song on üsna sage kõhuvaevuste põhjustaja. On patsiente, kes vajavad püsivalt ravi omeprasool või ranitidiin toimeainega ravimitega. Teised vajavad ravi ägenemistel kuurina ja kolmandad oskavad hoida enesetunde heana toitumisreziimiga. Süüa tuleks korraga vähem, aga sagedamini, vältida sügavaid kummardusi, soovitav on kõrgema peaalusega magamine. On ka neljas rühm patsiente, kes saavad abi lõikusravist. Seda tehakse tavaliselt endoskoopiliselt, st kõhtu viiakse torukeste kaudu instrumendid ja kohendatakse vahelihast nii, et enam söögitoru ei lupsa songana välja. Paljud minu piirkonna patsiendid on saanud sellest abi ja aastaid kestnud ravimite neelamine ja ka rahakulu selleks on unustatud.
Loodan, et sain vastata Teie küsimustele ja mõtiskleda ka teemal, kuidas edasi .
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi