turse näos 09.11.08 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Olen väga hädas tursunud ja sügeleva huulteümbrusega. Ka silmalaud on turses ja sügelevad ning silmad on väga kuivad ja valusad ja punetavad.
Esimest korda tekkis turse huulte ümber 5 kuud tagasi. See tekkis üleöö, nägi väga jube välja ja püsis umbes nädala. Perearst soovitas seenevastast kreemi. Eriti abi ei olnud, terve suve oli suu ümbert nahk väga kuiv ja imelik.

Sügise hakul tursusid ka silmalaud, nende nahk on kuiv ja valus. Läksin nahaarsti juurde (välismaal, sest õpin siin), kes diagnoosis rauapuuduse. Võtsin kuu aega tsinki ja rauda. Paar nädalat määrisin Fucidin salviga ja kasutan Asche Basis rasvakreemi kuivale nahale. Nüüd oli raua tase veres korras ja nahaarst pidas asja lõpetatuks.
Pärast viimast viviiti nahaarsti juurde läks asi jälle hullemaks, suu ja silmad sügelevad kohutavalt. Kummelikompress natuke leevendab. Ilma Basis kreemita ei saa üldse olla, samas kui määrin, siis suu ümbruse nahk ajab nagu vedelikku välja. Ka peanahk on hakanud sügelema.

Mis võiks kõige selle põhjuseks olla? Kuhu soovitate pöörduda (Eestis)?
Eestisse jõuan aasta lõpus, mis võiks seni aidata?
Helena, 18

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Kahtlustan allergilist reaktsiooni, mis on algpõhjus on väga keerukas ütelda. Soovitan osta käsimüügist allergiaravimeid ( zyrtec, Aceterin vm) võtta 1 tab päevas ja 4-5 päeva järjest, hinnata tulemust. Soovitan täita ka toitumis ja teiste ravimite päevikut, st panete kirja kõik toidud-ravimid mida kasutate, nii on võimalik kaudselt oletada tõenäolist allergeeni. Arstidest soovitan nõu pidada allergoloogiga, tehakse ära nahatestid sagedasemate allergiat põhjustavate ainetega.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi