Väike palavik ja tohutu väsimus 15.10.07 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere,

Ca 1,5 kuud tagasi sain külmetuse, halb enesetunne, väike palavik, valus kurk. Sellest ajast alates on mul olnud püsivalt väike palavik 37,1-37,5. Palavik tõuseb enamasti tööpäeva lõpuks, või siis kui vaimselt või füüsiliselt pingutan (raske ka nt trepist üles minna jne). Põhjus, miks olen kehatemperatuuri üldse mõõtnud on tohutu väsimus ja üldine halb enesetunne (sh. hingeldamine, südamepekslemine). Hommikul ärgates on tunne nagu poleks üldse maganud.

Olen 25- aastane naisterahvas, normaalkaalus ja kuni 1,5 kuud tagasi kui väsimus ja palavik ilmnes treenisin regulaarselt 3-4 korda nädalas kasutades pulsikella. Perearst esmalt ütles,et tegu üleväsimuse ja stressiga. Vereanalüüs põletikku ei näidanud, põskkoopad ja kopsud korras. Lisainfona niipalju, et töö ei ole väga stressirohke ja hetkel pigem rahulik kui pingeline; samuti ei ole ma üldiselt närviline ja stressis. Poolteist nädalat tagasi sain taas pisut külma ja pöördusin uuesti perearstile, nüüd olen nädala haiguslehel olnud kuid olukord ei ole muutunud. Haiguslehele saatnud perearsti asendusarsti korraldusel tegin EKG, mis oli muidu ok, kuid pulss oli kiire 87l/min. Vererõhk oli 94/60. Välja kirjutati ka Betaloc Zok. Asendusarst andis saatekirja kardioloogile edasistele uuringutele, kuhu lähen järgmisel kuul.

Nüüd käisin perearstil järelkontrollis, nädalane kodusolemine ei ole enesetunnet parandanud ja palavik endiselt kohe kui olen pingutanud. Perearst ütles,et tänapäeval on selline väike palavik normaalne kehatemperatuur ja sellega tuleb lihtsalt harjuda ja kõik on ok. Võttis seekord ka vereanalüüsi kilpnäärmega seoses, tulemust ootan. Ausalt öeldes paneb mind see pisut imestama, kuna sellega kaasnev väsimus häirib oluliselt minu tegemisi, kuna isegi tavaline tööpäev väsitab mind tohutult, ei jaksa sporti teha jne kuigi ma väga tahaksin ise (paar korda olen selle 1,5 kuu jooksul sundinud väsimust ignoreerima ja proovinud treenida madalal koormusel, kuid ei mõjunud hästi). Kui ma ei tunneks end halvasti, siis ma ka ei kraadiks. Perearsti poole igaljuhul ei soovi ma rohkem pöörduda, olen tema soovitusi järginud (vitamiinid, puhkus treeningust jne), kuid olukord ei ole paranenud. Olen mõelnud perearsti vahetamisele. Milline on Teie hinnang olukorrale? Kas kestev väsimus ja palavik on tõesti normaalsed tänapäeval?

Suur tänu juba ette hinnangu eest.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Raske midagi kindlat arvata. Saan vaid soovitada edasisi uuringuid ja vastavalt nende tulemustele ka edasi talitada.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi