Kirbud inimesel 09.02.07 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Paar nädalat tagasi hakkasin kannatama sügeluse all, tekkisid punased laigud (eriti just reitele ja käsivartele). Esialgu arvasin, et tegemist on allergilise reaktsiooniga (mul on allergia olmetolmu vastu), kuid hiljuti avastasin jalgadelt kirpe. Selles, kust ma need saanud olen, pole ma kindel. Ei usu, et kodust, kuna seda koristatakse tihedalt ja pere teised liikmed sama häda all ei kannata. Mis ravimiga oleks võimalik sellest ebamugavavast ja ebameeldivast hädast vabaneda? Kas selle jaoks on vaja retsepti?
Ette tänades,
Ahto.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere Ahto !
Ära tee etteheiteid, kirpe ja kõiki teisi parasiite võib saada kõikjalt. Töökoht, ühistransport, spordisaalid jne jne.
Arste on õpetatud otsesemalt ja kaudsemalt kõiges kahtlema. Näiteks tuuakse, et kui on kirbud võivad olla ka täid. Üks ebameeldiv täitõug elab kubemepiirkonnas, neid nimetatakse satikateks.
Ravi osas julgen soovitada muidugi kirbu kinnipüüdmist ja elimineerimist. See välistaks uute haiguskollete lisandumise ja vaevus peaks ise mööduma. Täide ja sügeliste puhul on vajalik ravi. Praegu on enam kasutatav Nix kehamääre. Seda saab apteegist ilma retseptita, apteeker annab nõu. Kui probleem püsib tuleb appi nahaarst või perearst. Nahaarstile pole vaja ka saatekirja.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi