Ebaselge palavik juba 2 aastat 21.11.06 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere! Olen mees, 26a. vana. Lapseeast põen bronhiaalastmat( tarvitan igapäevaselt Becodiski).
Alustan algusest - 2004 novembris hakkas kodus peale korvpallitrenni paha, topeltnägemine, oksendamine...ülejärgmine päev oli enesetunne suhteliselt korras, kuid tekkisid väikesed palavikud ja valud südames, detsembris 2004 diagnoositi siis müokardiit. Müokardiiti raviti aktiivselt(Panangin, Preductal, Metoprolol jne) umbes aprillini 2005. Peale seda korduvalt käidud kardioloogi konsultatsiooni ja kontrollis, südame ultrahelis ja koormustestil ning need on olnud OK, öeldi vaid, et pulss taastub veidi aeglaselt. (sai vahepeal pikemalt võetud Nebileti). Kardiloogi arvates süda hetkel korras ja koormustaluvus oli viimasel testil väga hea.
2006 märtsis eemaldati kurgumandlid, kuna olid mädased ja arvati, et peale nende eemaldamist läheb tervis korda, mida pole aga kahjuks juhtunud.
Probleem selles, et endiselt püsivad kummalised palavikud vahemikus 37-37,6C ja palavik on nii juba 2 aastat. Palavik on sellist laadi ,et kui liikuda, sportida või kasvõi ringi kõndida ja siis end kraadida näitab reeglina 37-37,3. Peale suuremaid pingutusi näitab vahepeal ka 37,5-37,6...aga üle selle ka ei lähe. Kui näiteks kontorilaua taga tegutsedes näitab 37,1 C ja heita pikali telekat vaatama 15-20 minutiks langeb temperatuur kohe alla 37C, aga päris normi 36,6 on mul harva. Puhkeasendis kaob palavik pea alati. Lisaks palavikule on selline kummaline higistamine, et ka kontorilaua taga lihtsalt mingi mõned minutid käib kehast kuumatunne üle ja võtab otsaesise higiseks või lausa juuksed tilkuma. Lisaks on ka uimasus ning kui kõvemini sportida kipub enesetunne halvaks minema(kerge pearinglus ja pulsi pekslemine) ja tuleb sportimine katki jätta (võimalik, et tuleb sellest, et pole end sisuliselt 2 aastat saanud täiskoormusel treenida)

Perearst on uurinud minu verd(põletikunäitajad korras, Igg ja Igm on vahepeal olnud positiivsed teinekord jälle negatiivsed), teinud kopsu- ja põskkoopa röntgene (olid korras), toksoplasmoosi test oli ka negatiivne, hambad ei valuta.
Viimati suunas perearst mind infektsionisti vastuvõtule, kes tegi taas vereanalüüse, millest selgus, et täisveri oli korras, Igg oli piirväärtuse peal (kunagi varem oli näiteks Igm pneumoniae positiivne), vaba d4 olevat veidi kõrge ja auto antikeha kahtlane. See vist pidavat näitama, et midagi organismis on, aga kahjuks pole ükski arst osanud mulle diagnoosi panna. Olen viimase aasta jooksul saanud kolmel korral 5 päevaste kuuridena Sumamedi, peale mida enesetunne paranes, palavikku polnud ja efekt püsib nii 1 kuu, siis on enesetunne samasugune ja palavikud tagasi.
Mõni arst on soovitanud mul palavikuga leppida, kuid infektsionist ütles, et kui on temperatuurikeskuse häire, siis ei tohiks olla muid sümptome nagu väsimus ja higistamine. Aastal 1996 tekkis mul peale kopsupõletiku põdemist samuti kerge palavik, mis oli ka maksimaalselt 37,6C ning kadus poole aasta jooksul iseenesest. See palavik püsib aga juba 2 aastat. Peamine mis häirib on higistamine, uimasus (olen selline ¾ inimene enesetundelt) ja pearinglus pingutusel. Külmetushaigustest ei taastu ka ma reeglina nädalaga, vaid kipub võtma veidi kauem aega. Ei kraadi end ka sugugi mitte iga päev ega iga nädal, kuna arstide arvates võivat see põhjustada stressi. Enda arust ei ole ma ka stressis ega depressioonis, kuna olen väljapoole elav inimene ja probleeme enda sisse ei jäta.

Milline on Teie arvamus, mida võiks veel lasta uurida, et saada ebaselge palaviku põhjustele jälile?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Tänan usalduse eest !
Proovin mõtelda. Pikaajaline palavik on arstidele tõsine pähkel. See võib olla psühhosomaatiline näht aga ka konkreetse haiguse tunnuseks. Soovitan nõu pidada asjaliku reumatoloogiga ja kopsuarstiga. Ma ei hakka igaks juhuks selle valdkonna tõbesid üles lugema kuid alati on targem tunda muret ja otsida lahendusi. Teie perearst annab saatekirja ja seniste uuringute tulemused kaasa kui lähete konsultatsiooniks.
Loodan, et tõuseb tulu.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi