valud 08.09.03 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere,
mul on selline küsimus, et mida tähendavad ajutised valud rindkeres ja enamasti südame lähedal? Käisin selle murega perearsti juures, tema ütles, et need on närvivalud.Muide olen alles 19 ja algasid need juba mitu aastat tagasi. Valud on üsna tugevad, nagu siis, kui pistab, ja hingata ka sel ajal eriti hästi ei saa, sest valus on.
2 aastat tagasi käisin EKG-s, kõik oli korras. Vererõhk oli 1,5 aastat tagasi veidi kõrgem kui vaja, aga praegu on normaalne.
Kui need tõesti on närvivalud, siis millest need tulevad ja kuidas neist lahti saaks?
(19a. murelik neiu)

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere neiu
Murelik ei tasu olla, tuleb saada seisundis selgust ja siis tegutseda. Soovitan pöörduda kardioloogi konsultatsiooniks, kes kuulab-vaatab-mõtleb ja määrab vajadusel ka uuringud: koormusEKG, ehhokardiograafia vm. Kui need uuringud näitavad, et kõik on korras siis võite olla kindel, et see ka nii tõepoolest on. Teie vanuses noortel on sagedaseks vaevuseks seisund, mida nimetatakse vegetodüstooniaks. Selle aluseks on veel väljakujuneva organismi südame-veresooonkonna talitluse ebaküpsus. Vaevust võib süendada ka tugev psüühiline pinge, mure, ootus, ärevus jm. sel puhul on oluline aru sada mõistusega vaevuse olemusest ja seosest pingega. See kal ahendab sageli olukorra.
Head tervist soovides Madis Veskimägi