veresuhkur 08.09.03 / Perearst

Külastaja küsib:

Mu veresuhkur on juba u. pool aastat püsinud nii piiri peal 5.4 ja 5,7 ja seda tühja k6huga. Nüüd paar päeva tagasi 6nnestus jälle veresuhkurt m66ta ja see oli tund aega pärast sööki, mis ei olnud üldsegi magus, 6,5 mmol/l. See on üle normi. Mida see tähendab, kas ma olen nüüd suhkruhaige, v6i annab seda veel kuidagi magusa piiramise ja mingi spets. dieediga ära hoida?
Lisaks veel, et olen 20.a tüdruk, mingit liigjoomist ega uriinihulga muutusi pole endal veel täheldanud.
Millest v6ib üldse selline veresuhkru k6rgenemine v6i suhkruhaigus tekkida?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere noor daam !
Tühja kõhuga mõõdetud veresuhkru väärtused võivad olla vahemikus 3,5-6,5, mõnedel andmetel kuni 5,5. Arstide pilgu laäbi on asi kahtlane, kui veresuhkur tühja kõhuga on üle 8,5 ja päris suhkruhaiguse kahtlusel aga ületab 11 mmol/l. Kui ei suutnud teid vel rahustada, siis soovitan ära teha kas oma perearsti või endokrinoloogi juures glükoosi tolerantsitesti. Selleks antakse Teile 75 g glükoosi koos veega ja mõõdetakse veresuhkrut vahetult enne "magusat suutäit" ja 1 ja 2 tundi peale seda. Kui 2 t peale glükoosi söömist on veresuhkur alla 6,5 siis on kõik hästi. Perearstidel on tavaliselt veresuhkrumõõdikud käepärast, kuid mitte alati glükoosi pakitult 75 g portsudeks. Seda aga võib lasta teha apteegis, hinnalt on see mõni kroon aga jalavaeva on hiljem märksa vähem, kui jooksete erinevate arstide ja laborite vahel.
Head tervist soovides Madis Veskimägi