Pisikese tüdruku hamba ravimine 29.09.12 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Mul (tegelikult küll mu lapsel) on mure.
Pisike tüdruk on 3a4kuune. Ta ei räägi veel (küll ütleb järgi sõnu ja pisemaid lauseid), samas on ta selline hästi rahutu, valib seltskondi ja isegi perearsti juures käimine on täielik tsirkus temaga.
Mure seisneb aga selles, et ta viimastel päevadel näitab näpuga põse peale (vahel ka suhu) ja ütleb ai-ai. Usun, et tegemist on hambavaluga :(
Mismoodi ma temaga lähen hambaarsti juurde, tean juba ette, et juba ukse taga läheb hüsteeriaks lahti, rääkimata veel tooli istumisest??? Nii ei paranda ju ükski arst tema hammast, kui vägisi toolis kinni hoitakse,s uud ta ju ikka ei ava.
Tean(olen ka suurema lapsega selle tee läbinud), et on võimalik parandada ka üldnarkoosis, aga sellel on ju väga pikad järjekorrad(~6kuud) ja samuti on vaja enne oppi pilt teha(ka ei kujuta ette, mismoodi sellise lapsega seda teha saaks)...
Ohh...ma ei tea kuhu edasi pöörduda või mida ette võtta. Hambavalu iseenesest ära ei kao ju ....
Täitsa mures kohe.

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
sellise murega võib esmalt pöörduda perearstile, sest valus ei pruugi olla hammas, vaid näiteks ka igemed või suu limaskest. Samas peaks sellises vanuses lapsega niiehknii kindlasti ka hambaarsti poole pöörduma. Tänapäeva hambaarstid on enamasti lastega ääretult lahked ja oskavad neid saada igasuguste nippidega kenasti suud avama ja lahti hoidma. 3-aastaselt on tagumine aeg sellise protseduuriga harjutama hakata, vastasel korral sisate koolieas suure probleemi ees. Kohe esimese korraga ei pruugi laps loomulikult koostööaldis olla, aga kui Te teda näiteks mõned korrad endaga kaasa võtate ja ta ise näeb, et hambaarsti juures käimine on tore ja ohutu protseduur, siis kindlasti on ta varsti nõus ka ise selles huvitavas protseduuris osalema.
Lugupidamisega
Le Vallikivi