Haavandiline koliit ja toitumisteraapia 28.03.12 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere! Tegemist 21.a noormehega, kes põeb haavandilist koliiti (võib ka põletikuline olla) Sai alguse umbes pool aastat tagasi. Algas tugeva kõhuvaluga. Haigus ägestus kuu aega tagasi,selle aja on viibinud haiglas. Sümptomiteks palavik, liigesevalu, nakatunud on terve soolikas, verine väljaheide, hemoglobiini sisaldus veres madal, üldine nõrkus. Haiglas saab tilguteid (metrool, imuran ning veel kahte rohtu, mida ei tea), hemoglobiini üritatakse pidevalt tõsta. Alustati bioloogilise raviga, mida on ühe korra saanud juba. Enesetunne natukene paranes. Kuid arstid siiski on hakanud soovitama jämesoole eemaldamist. Kas kirurgiline sekkumine on ainus lahendus? Kas dieetidest (nt.süsivesikute vaba) oleks abi? Oleksime huvitatud toitumisteraapiast, kuid arst väidab, et see on vaid raha raiskamine. Kas siiski tasuks proovida? Kas oskate veel soovitada mõningaid teisi lahendusi ? Täname!

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Mõistan muret. Ilmselt on tegemist haavandilise koliidi eriti kurja vormiga, mille puhul rakendatud täisarsenaliga ravi ei toimi ootuspäraselt. Tean patsienti, kellel oli umbes sama haiguspilt, kellel ravi ei toiminud ja tehti see mida kardate kõige enam. Eemaldati osa jämesoolest. Peale seda vaevused kadusid, verenäitajad paranesid. Muidugi on piirangud toiduvalikul, kuid tegemist on peaegu terve inimesega. Olen üsna klassikaliste vaadetega ja saan soovitada nn agressiivset ravi, kui see ei aita siis ei jää peale lõikuse suurt midagi järgi. Kaotame aega, Teie organism nõrgestub ja kõik alternatiivne on ka väga kallis ja seejuures ilmselt tulutu.
Kahju, kuid saan soovitada usaldust ja koostööd oma raviarstidega.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi