Pulseeriv peavalu 15.10.20 / Peavalu

Külastaja küsib:

Pulseeriv peavalu juba terve kuu. Valu lööb välja just pead ja keha liigutades vasakul peaküljel meelekoha ülaosas. Rahulikus asendis valu ei tunne. Valu on kerge pigem häiriv. Tarvitan ka vererõhku alandavaid rohtusi.

Arst vastas:

Vanda Kristjan

dr Vanda Kristjan

Perearst

Tere! 49 aastaselt esmakordselt tekkinud peavalu vajab kindlasti tähelepanu ja arsti konsultatsiooni.
Ühepoolne pulseeriv peavalu on enamasti iseloomulik migreenile. Antud kirjeldus ei ole piisav, et anda kindlaid soovitusi, seetõttu lisan täpsustusi vajavad küsimused ja kui need on vastatud, siis võiks perearstiga konsulteerida.
- Peavalu lokalisatsioon (sealhulgas peavalu poolsus – ühepoolne, kahepoolne)
- Peavalu iseloom (näiteks ühetasane, pulseeriv, suruv, sähviv, põletav jne)
- Peavalu intensiivsus ( VAS skaalal 0-10 või kerge-mõõdukas-tugev-ülitugev skaalal)
- Peavaluhooga kaasuvad sümptomid (valgus-, heli-, lõhnatundlikus, iiveldus, oksendamine, füüsilise tegevuse talumatus, muud nähud jne)
- Peavalu hoogude kestvus (ravimata või ravile mittealluvate hoogude korral)
- Kui esinevad peavaluhoo eelsümptomid, siis nende kirjeldus ja kestvus
- Peavalude sagedus (päevade arv kuus või aastas)
- Peavalude kestvus
- Hooraviks kasutatud ravimid, nende efektiivsus, valuvaigistite tarvitamise sagedus (päevade arv kuus)
- Varasemalt peavaluga seoses teostatud uuringu tulemused
Kindlasti peaks hindama üle ka vererõhu näidud ja millise ravimiga vererõhku ravitakse.
Head soovides, Vanda Kristjan