lühiaegne silmade udunemine ja meeletu peavalu 16.07.19 / Peavalu

Külastaja küsib:

Tere!! küsimus selles, et peale vahekorda on mul läinud silme eest uduseks ja on ebameeldiv olla, nagu kuuleks ka halvemini, lugeda on raske, sest kiri on udune , see kestab umbes 20min-1h ja peale seda algab meeletu peavalu, mida tavaline tablett ära ei võta... see pole seotud orgasmiga ja seda ei juhtu igal korral, käisin ka naistearsti juures ja sealt poolt on kõik korras.. Siiamaani on seid olukordi ettetulnud kord kuus vahel isegi tihedamini... Kuid täna ilmnesid sellised tundemärgid ka peale vihmas basseinis ujumist läksin dussialla ja sealt sooja vanni (39-40 kraadi) ja mingi ajapärast hakkas taas silme eest uduseks minema, tulin välja seekord läks kiiremini üle ja nüüd tekib ka peavalu...millest võib selline olukord tekkida? kuhu, kelle poole peaksin pöörduma?

Arst vastas:

Vanda Kristjan

dr Vanda Kristjan

Perearst

Tere!

Teie poolt kirjeldatu vajaks veel mõningaid täpsustusi aga esialgsel hinnangul, olemasoleva informatsiooni põhjal, viitab see migreeni laadsele peavalule. Selleks, et saada selgust, vajaks problem põhjalikumat kaardistamist.
Esmalt võiks täita nn "Peavalu päevikut". Lisan juurde punktid, mida peaks ülesse märkima. Kui peavalud sagedased, siis 1 kuu jooksul. Kui peavalud üksikud korrad kuus, siis 3-6 kuud vähemalt. Lisaks all küsitule võiks lisada kuupäevad millal peavalu esines , menstruatsiooni aeg ja ka tegevused, mis peavalu ägestasid. Naistel võib esineda migreen, mis seotud menstruatsiooni tsükliga ja esineb ka nn "post coitaalset migreeni"

- Peavalu lokalisatsioon (sealhulgas peavalu poolsus – ühepoolne, kahepoolne)
- Peavalu iseloom (näiteks ühetasane, pulseeriv, suruv, sähviv, põletav jne)
- Peavalu intensiivsus (näiteks skaalal 0-10 või skaalal kerge (peavalu esinemine ei sega igapäevaseid toiminguid); mõõdukas (peavalu tõttu jääb osa igapäevaseid tegevusi ja kohustusi täitmata ); tugev/ülitugev (peavalu tõttu ei saa oma igapäevaseid toiminguid ja kohustusi täita)
- Peavaluhooga kaasuvad sümptomid (valgus-, heli-, haistmistundlikus, iiveldus, oksendamine, füüsilise tegevuse talumatus, neuroloogilised nähud: nägemisdefekt, tuimus ühel pool näos, käes, jalas jne)
- Peavalu hoogude kestvus (ravimata või ravile mittealluvate hoogude korral)
- Kui esinevad peavaluhoo eelsümptomid, siis nende kirjeldus ja kestvus
- Peavalude sagedus (päevade arv kuus või aastas)
- Peavalude anamneesi pikkus (kui kaua on peavalud kokku kestnud)
- Hooraviks kasutatud ravimid, ravimi annus, nende efektiivsus, valuvaigistite tarvitamise sagedus (päevade arv kuus)
2. "Peavalu päevikuga" minna perearsti konsultatsioonile, kes hindab üle ja kas annab ise soovitusi edaspidiseks või suunab peavaluga tegeleva neuroloogi konsultatsioonile.

Lugupidamisega, dr.Vanda Kristjan