Peavalud lapsel 12.11.10 / Peavalu

Külastaja küsib:

Tere.Mul selline mure 6igemini lapse parast ta on 11 aastane.Lugu on jargmine .Kunagi laps lasteaias kukkus ,mille tagajarjel tuvastati peap6rutus.M6ned kuud hiljem hakkasid tal silmad valutama ,kaisime silma arstil kirjutati opatanoli tilgad ja soovitati paikeseprille kanda sest probleem tekkis suvel .Mida aeg edasi siis lisandus juba ka ,kui hakkasid silmad valutama hakkas ka m6ne aja parast peavalutama,siis juba k6ht valutama ja kuni oksendamiseni valja.Kaisime mitme erineva silma arsti juures ,olime ka Tallinna Mustamaelastehaiglas uuringutel ,tehti ka elektroensefalograafia-uuring ,mitme suguseid allergjateste k6ik nad olid korras, ,vaatas yle ka neuroloog kes ytles et t6enaoliselt tegemist migreeniepisioodidega ja soovitas anda valuvaigistit kui hoog algab .Tanseks pole tihti enam valuvaigistitest abi ,olen kasutanud ka mitmeid erinevaid niisutavaid silma tilku ,kuna tal hakkavad esimesena silmad valutama ja see jarel pea jne .Nyydseks on ka asi nii et suvel ja kooli vaheajal pole lapsel midagi viga .Nii kui kooli laheb hakkab juba esmaspaeval viimaste tundide ajal silmad valutama ,millele ka lisandub 6ige pea peavalu jne ,olen isegi vahel andnud lapsele valuvaigisti kooli kaasa et kui hakkab valutama siis saab kohe v6tta ,vaga harva on 6nnestund kaia tal koolis terve nadala tavaliselt kaib ta esmasp siis teisipaev ei suuda ta kooli minna kuna valu annab kyll jarele aga hommikul arkab ikkagi silma-peavaluga ,ja siis tihti on jaanud ta ka reede koju kuna neljap hakkab jalle k6ik otsast peale .Kuna laps on ka vaiksemat kasvu toodi ka uuringutel valja et tal v6ib olla fysioloogiline arengu peetus ,mina ei nae seda sellisena sest mehe suguv6sa k6ik vaga lyhikest kasvu .Pere arst soovitas meil poorduda ka valuravikabineti aga kahjuks sealt vastati meile et alla 18 aastasi nemad vastu ei v6ta .Et nyyd ei teagi mida teha ,sest kui ma nadalas annan mitmeid kordi lapsele valuvaigisteid on ta nii varsti nendest s6ltuvuses ju.Ma ei oska enam oma last aidata ,mul on kohutav pealt vaadata kuidas ta kannatab .Aitahh teile.

Arst vastas:

dr Toomas Toomsoo

Neuroloog

Tere, kindlasti pole õige valuvaigistit kooli kaasa anda. Lapsega on nõnda, et ikka tuleks pöörduda lasteneuroloogile. Lisaks oleks tarvis kontrollida silmad ja kõrvlninakoopad.
Vajalik on diagnoos. Ehku peale ravida ei saa.

Mõelda tuleks ka koolile, kuid seda ei pea tegema lapse kuuldes, võib tekkida harjumus kooli ja õppimise ees, et mul on peavalu ja ma ei jõua, nõnda kasvab väike invaliid. lapsed selles vanuses on väga tundlikud.

Seega peab tegelema asjaga tõsiselt ja oluline, et laps ise hindkas peavalu, kui tugev on valu 10 pallisüsteemis, kas kõik valud on ühesugused jne.