Auraga migreen 02.02.20 / Peavalu

Külastaja küsib:

Tere.
Mure 17a. noormehega kellele diagnoositi 3 nädalaga tagasi migreen. Esimene hoog tekkis une pealt auto tagaistmel sõites Leetu. Algul kurtis ta vasaku jala tuimust, mis liikus järjest ülespoole halvates ka mõne aja pärast kõnevõime.Panime ta pikali auto tagaistmele ja hoidsime jalgu üleval, kõnevõime tuli tagasi, peale seda jäi ta loiuks, paari tunni pärast tekkisid peavalud, oksendamine ja kõhuvalu.Peavalu möödus kuid nõrkus kestis edasi. 4 päeva hiljem sama asi kordus, tuli kiirabi kes mõõtis vererõhule 200 ja viis ta haiglasse. Haiglas tehti järgnevad uuringud:
Pea MRT
Kõhu MRT
EEG uuring
Midagi ei leitud ja 6 päeva pärast lasti koju ning diagnoosiks pandi migreen.
Kuna ei määratud ühtegi ravimit, ainult öeldi et kui pea hakkab valutama võta paracetamoli.
Kuidas edasi käituda, kas peaks tegema veel mingeid uuringuid?

Arst vastas:

Mark Braschinsky

dr Mark Braschinsky

Neuroloog

Tere,
pole küll mainitud kas esines ühe kehapoole nõrkust või mitte ning kui kaua just need sümptomid kestnud on, aga muidu kirjeldus sobib auraga migreenile. Uuritud on usinasti - pea MRT on väga tundlik uurimismeetod, EEG-t migreeni puhul juba aastakümneid ei tehta, kuna see pole informatiivne, aga kui tehti, siis sellest pole ka midagi halba ning kõhu MRT teostamiseks tõenäoliselt nähti mingit muud põhjust. Vastunäidustuste puudumisel on migreenihoogude esmavalikuks triptaanid (eriti, kui paratsetamool ja teised "tavalised" valuvaigistid ei aita). Soovitan pidada peavalupäevikut ja vajadusel pöörduda plaanilises korras neuroloogi/peavalu spetsialisti poole.
Lugupidamisega
M. Braschinsky