Neuroos, fibromüalgia ja pingepeavalud 21.03.24 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere! Mul on krooniline pingepeavalu millest nüüd sai fübromialgia (nii ütles mulle valukabineti arst). Valud on põhimõtteliselt peas, keskel või paremal pool, selline tunne, et kõrvetab, põletab, keha on pinges, magada ei saa. Hetkel hoog kestab juba teist kuud. Väga raske olla/elada, tunnen, et lihtsalt suren ära, et midagi peas katki läheb, krooniline väsimus, ole ärritunud. Olen väga väsinud sellest seisundist ning ei tea mida edasi teha. Selletaolised valud on mul olnud küll ja tavaliselt just veebruaris-märtsis kuid max poolteist kuud ja hetkel hoog juba 2 kuud. Muidu igaaastaselt, kuigi juba väga ammu polnud (üks aasta umbes). Olen väga murelik inimene, tean, et seda mõjutab stress.
Küsimus on selline, mida teha nüüd, kui olukord on väga kehv ja mitte midagi enam ei aita: hakkasin käima aerojoogas, igal laupäeval selja/kaela/pea massaaž, kuu aega võtan Adaptoli, D-vitamiini, B-vitamiini, jvõtsin paar nädalat Xanaxi 0,5 kaks tabletti päevas (mis tavaliselt aitab mind) aga seekord hoog ikka kestab edasi. Vereanalüüsid on korras (ainult D-vitamiin madal). Nüüd proovin sel nädala paracetamooli 500 mg+500 mg 3 korda päevas. Peas kõrvetab väga, käed mõnikord värisevad, kõrvetamise tunne on nüüd liikunud edasi ülejäänud kehaosadele, mis tekitab hirmu. Valukabinetis on soovitatud Amitripriliin, ostsin selle välja aga ei julge alustada. Küsin, kas seda saab võtta näiteks 10 mg ehk 1 tablett ööseks, et vähemalt magama jääda? kas sellest on kasu? Antidepressante kardan muidu väga võtta, eelkõige selle tõttu, et kaal tuleb juurde ning on hirmud, et pärast vajad seda rohkem ja rohkem ja ilma ei saa. Äkki selline väike doos ööseks võib mind nende lihastevaludest päästa? See on hetkel viimane lootus. Olen proovinud erinevaid antidepressante 1 tabletti ning magasin pärast kolm päeva järjest, see ei sobinud mulle. Xanax oli see hea ja kiire vahend, mida sai vajadusel võtta. Võtsin seda seekord nädala aega kaks tabletti päevas. Rohkem on kirjutatud . et ei ole soovitav. Äkki oli vaja võtta ikka 3 tabletti ja pikemat aega?
Kas Amitriptilini võib koos Adaptoliga võtta? Sest tahan Adaptoli kuuri teha vähemalt 3 kuud. Kui minna haiglasse statsionaari, kas saan abi? Sest muidu arstid ütlevad, et Fibromüalgia on ravitav ainult antidepressantidega... Alkoholi ei tarvita, ei suitseta. Palun aidake nõuga. Tänan ette!

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Amitriptylin võib aidata, alustage 10 mg ja tõstke annust iga 7 p järel kuni 50 mg 1x õhtul

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika