epilepsia ravi 06.04.23 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere
2022a. Uuringu vastus: Taga- ja keskaladel esineb hästi formeerunud keskmisevoltaazhiline 9-10 Hz sagedusega alfarütm (blokeerub silmade avamisel), eesaladel kiiret beeta-aktiivsust. Vasakul keskaladel (peamiselt C3, Cz kanalites) tulevad sagedasti esile üksikud teravlained ja terav-aeglase laine kompleksid. Uuringu teises pooles esinevad sagedased bilateraalsed F-C aladel sünkroonsed delta-teeta sageduslike lainete puhangud. Kohati ka bilateraalseid (F-C aladel) terav-aeglase laine komplekse. Fotostimulatsiooni põhirütmis olulisi muutusi esile ei too. Hüperventilatsioonil bilateraalseid aeglaste lainete gruppe mõnevõrra sagedamini. ARVAMUS/SOOVITUSED Patoloogiline leid. Normaalse sageduse ja reaktiivsusega põhirütm, milles esinevad nii fokaalsed (vasakul F-C-l) kui ka bilateraalselt sünkroonsed aeglaste lainete ja terav-aegasete lainete puhangud. Leid võib sobida pigem primaarselt generaliseerunud epilepsiale. Leid sisuliselt sama, mis 2006a uuringul.
Hoogusid pole u. 7 aastat olnud( vabanesin peale massööri soovitatud kaela venituste tegemise) , 2022 olid võpatused, mis kaasnesid ad salymbra annuse suurenemisega ja kadusid peale ravimi ära jätmist. Probleem on pikaajalises kurnatuses ja pidevas lihaspinges, mida olen üritanud ohjata enesesisenduste ja teadlike lihase lõdvestustega. Kas selline väsimus ja pinge võivad olla samuti tingitud eeltoodud epilepsia diagnoosist? Kas antud juhul on olemas ka teisi ravimeid, mis aitaks peale ORFIRIL 300? Ei julgenud seda viimaste uuringute järgselt võtma hakata, sest kõrvalnähud ja nende esinemissagedus hirmutasid ära ning hooge/ võpatusi polnud. Mida teha või kelle poole pöörduda?

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

EEG kirjeldus viitab epilepsiale, diagnoosi panekuks on vajalikud ka epilepsiahood - lihaspinge ja väsimus nende hulka ei kuulu, küll aga võivad esineda soodustava tegurina hoogudele. Ravi üle otsustamiseks on vajalikud täpne hoogude kirjeldus, võimalusel video, samuti haiguse kulu ja ka perekonnas esinevate epilepsiajuhtude teave, samuti ka aju MRT uringu andmed.

Dr.Ain Pajos
Neurodiagnostika