Seljavalu - ravimite vähendamine 10.03.23 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Eelmisel suvel juuli lõpus algasid mul ootamatult ülitugevad seljavalud, mis kiirgasid paremasse jalga. MRT uuringu põhjal oli diagnoos spinaalkanali ahenemine ja selle tulemusena määrati valuravi arsti poolt valuraviskeem: gabapentiin 300 mg 1 tbl 3 x p; atseklofenak 100 mg x 1 tbl 2 x p, Tramadol KRKA 50 mg 1 tbl 3 x p, Amitriptyline-Grindeks 10 mg 1 tbl 1 x p.
Mul ei ole õnnestunud saada perearstilt saatekirja neuroloogi vastuvõtle, et arutada, kas ja kuidas ravimeid muuta (perearsti väide, et tema saab sellega ise hakkama, kuid tal pole ju neuroloogi pädevust). Perearsti otsusel ei tarbi ma umbes 2 kuud amitriptüliini (mul ei ole tegelikult ärevust, nagu väitis valuraviarst) ja nüüdseks veidi üle kuu aja tagasi jätsin ära Tramadoli (teise terviseprobleemi tõttu - tekkis tugev hambajuurekanali põletik ja tramadol ei lasknud teisel ravimil mõjuda. Pärast selle probleemi lahenemist ei ole hakanud tramadoli uuesti võtma.) Ise tundsin, et enesetunne on nii palju parem, et võiksin jätkata valuravi nii: gabapentiini 3 korra asemel 2 korda ööpäevas. Ainult atseklofenakki võtan endiselt 1 tbl hommikul ja 1 tbl õhtul. Seljavalusid ei ole. Teen iga päev venitusharjutusi. Kui selg annab veidi tunda, siis teen rohkem harjutusi (augustis-septembris 2022 käisin taastusravis, kus füsioterapeut näitas harjutused ette; sain ka 8 x vesiravi). Veidi annab vahel paremas jalas närvivalu tunda, aga ei midagi hullu, jätkan tavapärast elu. Selg küll väsib kiiresti.

Muud igapäevased ravimid: lisaks tarvitan hüpertoonia osas Sanoral HCT 40 mg / 10 mg /12,5 mg 1 tbl päevas ja II tüübi diabeedi osas Metformin Teva 1000 1 tbl 3 x p.

KÜSIMUS: kas antud stabiilses olukorras võiksin veel vähendada valuravi ehk gabapentiini ja atseklofenaki koguseid? Kas see oleks mõistlik?
(Minu diagnoos ju püsib, ülitugeva valu naasmist ei soovi, samas liigne ravimite tarvitamine kurnab organismi. Eelmisel aastal tehtud vereproov näitas 1. taseme neerukahjustust.)

Tänan vastuse eest ette!
Krista

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Kindlasti on mõistlik kõiki neid ravimeid vähehaaval vähendada ja üritada ükshaaval ära jätta, kuna võimalikku haigusprotsessi need ei mõjuta. Valude naasmisel soovitav uus neuroloogi konsultatsioon võimaliku põhjuse selgitamiseks.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika
6748591 kl. 14-16