Artroos 22.08.22 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Palun seletage lahti minu arstide kirjalikud märkmed, sest arstid ju eriti ei räägi.
Kompuutertomograafia vastuses kirjas, et lülisamba L osas kerge S- kujuline skolioos, lülikehade kõrgus tavapärane. Kõik L osa diskid suures osas hävinud, olulist diskimaterjali väljakummumist ei ole.
Kõik fasetiliigesed on väljendunult artrootilised ja luuliselt hüpertrofeerunud. (Mis see tähendab?)
Kõik L osa neuroforamenid on väljendunult ahenenud, spinaalkanali ahenemist ei ole.
Praktikas näeb see välja nii, et kuni 72. eluaastani liikusin normaalselt, tegin füüsiliselt rasket tööd, kui vaja. Siin äkki käis mingi nõks ja jalad muutusid raskeks ja nüüd ligi 2 aasta jooksul on liikumine pigem halvenenud ja väga ebamugav Küsin: kui diskid kulunud, aga valusid pole - siis peaks ju neuroregulatsioon korras olema? Aga jalad ei allu tahtele nii hästi, kui varem! Vaevalt need diskid ühe päevaga kulusid - miks jalad ühe hetkega hoopis teiseks läksid? Miks ma midagi hoiatavat ei märganud varem?
Millist eluviisi või medikamente tuleks tarbida, et halvenemist aeglustada?
Ka tasakaal on kiiresti kehvenenud - kas võiks taotleda sellekohaseid uuringuid - äkki on olemas mingid muud põhjused peale loomuliku vananemise nähtude? (Vanust ei tasu meelde tuletada, käisin omavanuste kokkutulekul, polnud seal kellelgi nii!)
Ortopeed oli mulle kirjutanud veel, et mul on õõspöid ja kompjalg. Ei saa aru, miks ma seda alles 72-aastaselt teada sain, mingit kaebust ma ei osanud seni esitada ka! Aga paremat jalga tallan väljapoole lääpa, ja see väsitab seda jalga rohkem, kui teist. Aga üldse väsivad mõlemad kiiremini, kui varem.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Pildil on kirjeldatud väljendunud muutusi kõigi nimmelülide vaheliste diskide ja liigeste osas, mis mõnedel erilisi vaevusi ei põhjusta, mõnedel aga on kroonilise seljavalu ja jalgade kohmakuse põhjustajaks. Vajalik on neuroloogiline läbivaatus ja ilmselt ka närvijuhtivuse uuringut kuna võimalik on nn. spinaalstenoos.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika