mälu 07.02.22 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Ema kukkus kaks kuud tagasi, kiirabikaardil R55 - R55 Sünkoop e süvaminestus ja kollaps e raugus ja S42 - S42 Õlapiirkonna luude ja õlavarremurd. Luumurd tasapisi paraneb, kuid on tekkinud mäluprobleemid. Sündmusi enne kukkumist mäletab enamasti. Mäletab, et väljus poest, mis juhtus poe ja kiirabi vahel (umb 60 meetrit) ei ole meelde tulnud. Peale traumat mäletab sündmusi osaliselt. Mäletab, kellega ja mida tel teel on rääkinud, millal on lemmik saade, planeeritud arstivisiit. Sassis olid kuupäevad/nädalapäevad, veidi paranenud. Ei mäleta täpselt, mida on söönud ja kokkulepituid tegevusi. Peale kukkumist hakkas emale ravimeid andma poeg, viimasel nädalal tekkis sellega probleem, ema väitis, et ravimid otsas, otsis ravimeid, küsis ravimeid vaatamata sellele, et need olid juba võetud, väidab mulle, et poeg unustab talle ravimeid anda. Poeg proovis, et jätab järgmise hommiku ravimid tema lauale, kuid ema jättis need võtmata, tõstis teisele riiulile. Hiljem selgus, et ema oli poja sahlist ravimid võtnud enda kätte. Mina ja poeg rääkisime emale mitmekordselt, et ravimid on poja käes ja poeg jälgib, et need on regulaarselt võetud ja ema nõustus sellega, kuid käitub teisiti ja väidab, et talle pole seda selgitatud. Nüüd rääkisin emaga, et kui tal on kindel soov ise ravimeid võtta, siis las paneb kirja, mida on võtnud (nii tegi ta aastaid enne kukkumist). Ema nõustus, kuid ei kirjuta üles. Oleme mures ema toimetuleku osas, kas mälu probleemid võivad süveneda. Kas sellised probleemid mäluga on neuroloogia valdkonnast ja mida on võimalik teha, diagnoosida, ravida?

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Tegemist on ilmselt aju degeneratiivse haigusega, võimlik on Alzheimeri haigus, selle probleemiga tegelevad nii psühhiaatrid kui neuroloogid ja tuleks ema viia vastuvõtule. Igasugune trauma süvendab mäluprobleeme aga ägeda perioodi möödudes on mõningane taastumine siiski võimalik.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika