Püsiv nimmevalu 27.10.20 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Pöördun taas Teie poole, et nõu saada. Mul on tugev nimmevalu kestnud juba peaaegu 4 kuud. Valu on kiirgunud kogu selle aja jooksul vasakusse jalga, tuharasse ja sääre tagakülge - istuda ei saa, max 15 min. Viimase kuu jooksul on lisandunud ka osaline valu kiirgumine paremasse jalga, mõlema puusaliigese valu, sagedasem urineerimine ja kannad jäävad seistes väga valusaks. Hommikuti käies tunnen nimmes krõksumist, mis on väga ebameeldiv ja põhjustab hilisema tugevama valuhoo. Uuringud on tehtud: röntgen, kompuutertomograafia ja MRT. Tarvitan valuvaigisteid Diclac 150 mg 1x päevas, vajadusel Skudexa 1x päevas ja lisaks Xeforapid 2x päevas. Mure on selles, et mitte midagi pole paremaks läinud, valu püsib. Lisan siia uuringute vastused:
RÖ 08.07.20: Lülisamba nimmeosas lamenenud lordoos, ~ 8 mm sügav, väljendunud spondüloartroosi leid L 2 - S 1 osas, L 2 - 3 ja L 4 - 5 - S1 lülivahemike tugev ahenemine, L 3 - 4 lülivahemiku mõõdukas ahenemine, lülikehadel eesmised ja külgmised spondülofüüdid, ~ 7 kraadi lateraalkurvatuur nimmes paremale.
KOMP 28.08.20: L osas esineb minimaalne dextroskolioos. Lumbaaalordoos on lame. Listeese ei ole. - Lülikehde üldine kõrgus on tavapärane, lülikehdel on suured servmised osteofüüdid. - Kõik L osas diskid on väljendnult maldaldunud, lülikehde lõpp-plaadid on ebatasased. Diskid on laial alal kergelt dorsaalsele väljakummuvad. Prolapse ei ole. - Fasetiligeised on kergelt artrootilised, olulist luulist hüpertroofiat ei ole. - Mõlemapoolselt on L5 neuroforamenid kombineeritud põhjustel ahenenud, muus osas on neuroforamenid vabad. Spinaalkanal on vaba.
MRT 20.10.20: KIRJELDUS T1, T2 sekventsid L - osast + MG L - lordoos lamenenud, Esinevad deg. laadi muutused: def. spondüloos, spondülartroos , L2/L3 - L5/S1 osteokondrootilised muutused ja samas diskide minimaalsed dif. protrusioonid, enam L2/L3 kõrgusel. Spinaalkanali ahenemist ei esine.
Kas selles olukorras on võimalik mind aidata või pean kogu järgneva elu piinlema neid valudes? Minu neuroloog ütleb, et jah, probleem on, aga teha pole midagi. Peab võimlema - aga valu tõttu ma ju ei saa seda teha. Või pean valu eirama ja lihtsalt ikkagi seda tegema? Samas ütles füsioterapeut, et tema silmis ei ole mul üldsegi nõrgad lihased, vaid põhjus tuleneb lülisambast enesest. Millist nõu teie saaksite anda kogu selle info valguses?

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Kuna valu pikaajaliselt kiirgub jalgadesse, on ka võimalikud põiehäired ja uuringud näitavad närvijuurekanalite ahenemist tuleks kindlasti konsulteerida neurokirurgiga (PERH või TÜ Kliinikum) võimaliku op. ravi suhtes.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika