Pea valu ja pea hellus 18.04.20 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere. Mul algas tervise probleem üle kuu aja tagasi. Hingamisraskus ja pea hellusega üle kuu aja tagasi. Pea oli hell vasakut poolt katsudes ja mingi aeg ja isegi juukse pakenbaarini välja hell. Vahepeal ka valutas ja tuikas valu vasaku kõrva piirkonda. Kõrva käisin kontrollimas ja kõrv oli korras. Hingasmiraskus ja pea hellus vaheldumisi kestsid siin 14.04.2020 vaheldumisi ja samaaegselt. Nüüd hingamisraskus kadunud, aga pea valud on piinanud. 95% on valulik just valutab vasak pea pool pea lae ja valu ei ole väga terav vaid selline tuikuv ja väga häiriv. Tuikamine ei ole pidev. Pigem nii, et on selline surve ja paks tunne peas, mis siis vahepeal jälle tuikab. Terve päev see on ja lahti ei lase viimased 5-6 päeva. Pidev kannatamine. Pea vasakul pool on selline surve tunne ja õrn tunne valulike tuigetega. Viimastel päevadel on see nii kui ärkad ja kui magama lähed. Ma olen alates 01.04.2020 pidanud väikest tervise enesetunde päevikut, kuhu olen kirjutanud siis mure, mida olen jälginud. Kirjutan siia mõned enesetunde kohad peavaludega seotult:
10:00 Tõustes kerge pea valu. Vasak pea pool katsudes kõrva ja pakenbaari juurest ja külje pealt hell. Hell oli ka vahepeal 4-5p tagasi, aga siis kadus ära. Nüüd on jälle. Tegin soojakoti ja hoidsin pea vastu.
Kell 22:00 magama minnes vasak pea pool hell ja tugevalt silmi kinni pigistades lõi kerge valu tunde pea küljele ja taha otsa.
Ärgates uimane ja pea paks tunne. Meelekohas kerge surve tunne. Õhtul pea vasak pool rohkem hell ja kohati otsa eest.
Hommikul pea kergelt valutab.
Hommikul oli väsimus. Muidu üldiselt normaalne olla. Õhtul hakkas vasak silm seest poolt valutama või kui surud silma kinni on kerge valu. Üritan ekraani vaatamisi vähendada.
Täna on jälle vasakult poolt eest poolt pea nahk katsudes hell. Pea on ka valutanud. Mul muidu ei ole kunagi peavalusid olnud ja peanaha hellust. Mis võiks olla selle põhjuseks? Hingamisraskust täna ei olnud.
Hommikul kerge hingamisraskus, mis lõi autoga sõites välja. Hiljem kerge pea valu. Vasakul pool hell ja sealt poolt valutab rohkem.
Hommikul kerge hingamisraskus ja kerge pea valu. Võtsin Paramoli peavalu vastu. Õhtul kerge pea valu, aga katsudes hell ei ole.
Hommikul kerge hingamisraskus kõndides. Õhtul tugevnes peavalu. Pea ei ole katsudes hell, lihtsalt peavalu. Kõndinud olen ikka igapäevaselt 10 000 sammu. Peavalu kirjeldus täna peas pidev kerge valu ja vahepeal kerged valud ka pea keskel või natuke taga pool
Hommikul ärgates kohe kerge peavalu. Hetkel katsudes hell ei ole. Hingamisraskus väiksem, aga pole veel aktiivselt liikunud. Mure ongi peavaluga. Võtsin Ibumetini 1 ja 70% läks paremaks
Hommikul peavalu võtsin 600 Ibumetini. Peavalu möödus. Jalutades hingamine veidi raskem. Kodus rahulikult olles on pea ikka veidi selline paks ja tunnen, et pole päris see, mis võiks veel olla. Kell 22:30 tuli hingamisraskus. Peavalu siis ei olnud.
Hommikul peavalu eriti nagu ei olnud. Päeval hakkas peavalu. Peavalu ei ole nagu terav, ega valus vaid selline pehmed kerged valud. Pole nagu kindlat kohta ka koguaeg. Pigem ikka valu rohkem vasakul pool. Hell enam pea ei ole nagu enne oli vasakult poolt.
Hommikul kohe kui ärkad peavalu ei ole. Kui veidi üleval siis kerge selline ahistav tunne ja kerged pea valu võnked. Ja see on enamasti terve päev. Kell 16:12 on surve suurem ka rahulikult diivanil olles ja peavalud mitte teravad aga häirivad. Olid enamasti pealae piirkonnas siis vahepeal otsette kergelt. Võtsin 600 Iibumetini. Söin ja siis magasin 1h diivanil tõustes oli korra parem, aga siis tuli peavalu tagasi. Õhtul võtsin veel pool ehk 200 Ibumetini, et peavalu kannatama ei peaks.
Hommikul ärkan on kohe peavalu. Pigem vasakul pool peas. Enne nii ei ole olnud, et kohe kui ärkad peavalu avaldub. Peavalu on võimendanud nüüd juba 10:30-11:00-ks. Käisin korra jalutamas ja koju jõudes pea valutab rohkem kui tavaliselt. Verd käisin ära andmas. See peavalu ei taha kohe üldse üle minna ja murelikuks teeb, et on läinud päevadega hullemaks.
Katsudes ka sealt kohalt pea hell, mis pildi lisasin. Valuvaigisti 400 võtsin kell 13:10. Kell 13:30 on valu surve endiselt ja tuikab. Kell 15:28 sooja dušši alla minnes oli peas tunne parem. Enne seda olin 1,5h pikali ja puhkasin. Kell 15:30 pea nii ei valuta – aga hea ka ei ole. Valuvaigisti vast toimib. Kell 17:45 on pea valu vähem aga 18:15 tunnen jälle tuikamist. Pea on paks või surve on pidev. Kell 22:30 on lamades pea paks ja vasakult poolt valutab. Kell 23:37 on pea katsudes tundlik mida päeval polnud. Valu läinud suuremaks vasakus pooles.
Hommikul ärgates kohe peavalu. Vasak pealae osa katsudes hell. Valu tuikamise tunne lõi ka vahepeal kõrva piirkonda nagu eelnevalt 2-3 nädalat tagasi. Pead silitada ebamugav hell. Võtsin 600 Ibumetini ja tund aega hiljem tunne eriti parem ei ole. Tunnen, et nii ei saa jätkuda, sest igapäevane tervise mure, mis on kestnud varsti 1,5 kuud ajab hulluks. Kell 12:15 peavalu veidi ikka ja pea paks. Hetkel on natuke leevenenud ja tuimem tunne, aga hea ei ole.

Kuidas peaksin edasi toimetama? Mis teile kirjelduse ja kogu selle jutu puhul tundub? Kas kõige hullemat saab välistada minu kirjelduse põhjal? Miks on peavalu just pealae piirkonnas vasakul pool ja mis võib põhjustada pea vasaku poole hellust? Kuna mure on juba väga pikalt ja kannatada raske, siis sooviks kuskilt otsas lõngakera arutama hakata.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Jääb mulje, et tegemist võib olla vasaku kuklanärvi ärritussündroomiga. Proovige masseerida vasakul pool kukla ja kaela ühinemiskohta, vältige tuuletõmbusi ja külmetusi, tehke harjutusi kaelale ja vahel valuvaigistid. Kui ei parane - helistage tel. 6 748 591

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika