Peavalud ja nägemise muutus 13.04.20 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere! Olen 50-aastane naine, kaal 59kg, pikkus 165cm. Abielus, lapsed on täiskasvanud. Töötan õpetajana, olen väga aktiivse eluviisiga nii füüsilises kui vaimses plaanis. Osalen paralleelselt tööga mitmetel koolitustel ja lisaks töötan kaasa ainesektsioonis. Väga palju on tööd vaja teha ka arvutis, kannan prille kaugvaatega +1,5 ja lugemisvaatega +2,5. Möödunud aasta novembris avastasin parema silma vaateväljas sellise osa, mis lõikab pildist ühe tüki välja ja näiteks ainult selle silmaga ma lugeda ei saa. See on niisugune liikumatu hägune läbipaistmatu osa, ma ütleks pigem rohkem vaatevälja alumises osas. Liikuvad täpid ja ussikesed on mul juba aastakümneid vaateväljas olnud, need on tavalised. Uus vaateväljamuutus on midagi muud. Selle silmaga lugedes näen lugeda vaid ridahaaval, ülejäänu oleks nagu millegi all kinni, justnagu järjehoidja oleks tekstil all ja uuele reale liikudes pean väga fokusseerima. Vasakul silmal on seega suur lugemiskoormus. Kaugusesse vaadates tajun ka, et selle silma vaateväljas on mingi muutus. Ise arvan, et silmahäda tekkis juba suvel, sest tajusin siis juba mingit muutust vaatammises, aga arvasin, et küllap prillid hakkavad nõrgaks jääma ja ei pööranud tähelepanu. Detsembri alguses tekkisid ka peavalud, valgus- ja helitundlikkust samuti. Peavaluperioode, heli- ja valgustundlikkust on mul aeg-ajalt ka varem olnud, aga siiski mitte lähiaastatel. Kohati oli tunne, et äkki kehaasendit muutes käib pea ringi. Käisin detsembris silmaarsti juures, olevat tavaline degeneratiivne muutus silmapõhjas, saatis kompuuterperimeetriasse, aja sain veebruari ja käisin seal ära. Googeldades jõudsin väga ruttu välja ajukasvajani. Detsembris tehti kohalikus haiglas ka peast kontrastainega kompuutertomograafia, vastus olevat korras. Koputati minu käed-jalad ka üle ja liigutati silma ees sõrmi, ei tunduvat probleemi. Neuroloog arvab, et on silmahäda, silmaarst, et neuroloogiline häda. Silmauuringu vastused on paberkujul minu käes, sest need pidin viima vastuvõtule minnes otse arsti kätte. Neuroloog vaatas ITK andmebaasist, et silmavastuseid andmebaasis ei olegi. Nüüd tuli isolatsioon peale ja nii silmaarsti kui neuroloogi vastuvõtud tühistati. Minu häda paraku suureneb ja ma tunnen, et tahaksin saada abi. Vererõhk on hakanud kõikuma, kord on 145/95, kord 117/. Olen kõrgema alumise vererõhuga aastakümneid hädas olnud, viimased 10a aga suhteliselt muretult. Peavalud on muutunud intensiivsemaks ja nädalas on heal juhul 1-2 enam-vähem valu- ja survetundeta päeva. Põhivalu on paremal pool kuklas, aga sageli ka terve peapool, valuvaigistist leevendust ei saa (kui, siis väga vähe). Ere valgus ja lärm võimendavad seda. Kõrvades on pidev häiriv vilin. Parem käsi ja jalg (vahel harva ka vasaku poole omad) on sageli vastikult tuimad ja "sipelgad jooksevad", nii tegutsedes kui ka rahuolekus. Lisaks on muutunud minu uni. Olin siiani supermagaja, nädalavahetusel nautisin mõnusat und sageli üheksa-kümneni. Tõsi, magama jõuan sageli peale keskööd, sest tegemisi on palju. Aga uinumisega probleeme pole kunagi olnud.  See on olnud läbi minu elu nii. Nüüd aga magama minnes võin pikalt lakke vahtida ja hommikul on väga varakult (kell 6) uni läinud. Seega on unetunde väga napilt. Üldine enesetunne on halb, kirjeldan seda nii, et nagu "pea plahvatab otsas". Saan aru, et võimendan kindlasti ka oma mõtlemisega halba enesetunnet, aga päris välja ma oma häda ju ei mõtle. Eks pinget on igapäevaelus ka parasjagu, töö ja pereelu kõrval hooldan teist aastat oma dementset ema ja see ei ole lihtne.
Terviseprobleem aga kahandab minu elukvaliteeti ja ma tahaksin teada, mis mul siis ikkagi tegelikult viga on. Ja kas tõesti ei ole midagi, mis mind minu hädas aidata võiks? Silmad on lisaks häälele minu esmased töövahendid, ma olen tõesti mures, et milles siis ikkagi viga seisneb. Pildistasin silmauuringu vastused ja laadisin GoogleDrive'i, lisan siia ka lingi, kust neid vaadata saab: https://drive.google.com/drive/folders/17I51wc5rBpeN1kyZIb5ZARabHNkDkFNP
Praegu on nii, et peitun koroona eest, aga mind hävitab hoopis mingi muu tõbi. Neuroloogiga Skype-konsultatsiooni tehes ütles ta, et kui isolatsioon läbi saab, siis vaatame edasi, võib ju teha ka MRT. Pöördusin juba suures hädas psühhiaatri poole, et ehk vajan tema abi hoopis, ent tema, kuulates minu lugu, ütles, et esmalt teeksin täiesti kindaks, et mul ei ole ühtki neuroloogilist häda, mis ravi vajaks. Olukord on nagu lastejutus - nokk kinni, saba lahti. Nüüd juba kardan uuesti, et võib-olla on siiski ajukasvaja, kas võib olla, et kompuuter ei näidanud seda välja? Hirm ajuvähi ees on muutunud väga suureks.
Mida teie arvate ja mida ma peaksin edasi tegema?

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Uuring näitab mitmest vaatevälja kahjustust paremas silmas. Kas uuring tehti ka vasakule silmale? Kui see oli korras siis kuna kumbagi silma nägemisfunktsiooni tagavad mõlemad ajupoolkerad, siis ühepoolne nägemise kahjustus reeglina välistab põhjuse peaajus. Põhjus peaks olema silmas või siis silma taguses nägemisnärvis enne ristumist (nt. vereringehäire). Ilmselt peaksid lahenduse leidma silmaarstid- aidata võib MRT uuring silmanärvidest.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika