vagus nerve 21.11.19 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere, pöördun teie poole ühe väga selektiivse probleemiga. Maadlen üle aasta igapäevaselt ektoopiliste südamelöökidega (ventricular premature ectopic beats). Häirivad tunduvalt igapäeva elu, tekitavad hirmu. Kardan, et ühel hetkel käib rütmist välja ja ongi eluke läbi. Käidud südametohtrite juures, tehtud korduvalt EKG lisaks Holter mis näitas kuskil paarsada vahelööki päevas, kuigi neid on olnud ka tunduvalt rohkem päevas. Ehhokardiograafias ei nähtud midagi erilist, koormustest oli korras olnud ja südametoonid puhtad. Seega välistati mul struktuurne südamehaigus ja vererõhk, suhkur jne on normis. Ülekaaluline pole. Kuna südamehaigus puudub öeldi, et järgmine samm on närvisüsteem ning öeldi, et kuskil pidi olema mingisugune uitnärv inglis keeles vagus nerve võib tekitada vahelööke. Kas kuidagi, võttes appi neuroloogia teaduste nipid, oleks võimalik neist vabaneda või, et neid natukenegi vähemaks jääks. Ei jaga sellist keerulist neuroloogia teemat. Mõtlesin, et mida oskate teie, kui kogenud neuroloog selle kohta öelda. Kas pigem on targem minna psühhiaatri vastuvõtule või neuroloogi vastuvõtule.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Südame vahelöögid ehk ekstrasüstolid on vajalikud südame normaalseks tööks - neid võib käsitleda kui nutiseadme restarte. Südame, nagu kogu organismi tööd kontrollib aju läbi uitnärvi saades sealtkaudu infot ja lähetades korraldusi. Ca. 8 vahelööki tunnis on veidi rohkem kui tavaliselt - süüks võib olla kõrgenenud tähelepanu ja ootus, samuti krooniline ärevus.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika