B12-vitamiini vaegusega kaasnevad närvisüsteemi häired 15.05.12 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere
Minu küsimus puudutab B12-vitamiini vaegusest tingitud närvisüsteemi häireid. B12-vaegus diagnoositi esimest korda juba 2006 ja määrati süstidekuur, kuid nüüd üle 5 aasta uuesti B12 taset mõõtes oli see eriti madal (64 pmol/l) ja määrati jälle süstid (2xnädalas). Samas olen juba aastaid märganud enda juures nähte, mis algselt panin pideva väsimuse arvele (aneemiku ja unetuna olen enamasti väsinud ja kurnatud), aga lugedes seost B12 ja närvisüsteemi vahel, olen mõistnud, et viga võib tõesti olla liiga pikaajalises ja sügavas B12-vaeguses. Minul väljenduvad need häired selles, et olles väsinud, muutuvad jalad-käed vatiseks - kõnnak on ebakindel, võin põrkuda asjade vastu, kätest pudiseb asju, ka kõne on hakanud takerduma (ei suuda välja öelda ega mõelda sõnalõppe), lisaks muidugi tähelepanuhäired. Nt stressi tekitab juba ülesanne võtta paberihunnikust õige paber, sest tean, et see on mu käte jaoks raske ülesanne ja olen kohmakas. Kätes on lisaks kohmakusel ka justkui mingi sisemine värin. Alles nüüd hakkasin sellel probleemile tähelepanu pöörama, kuigi märgid on olnud juba aastaid. Viimasel ajal (poole aasta jooksul) on lisandunud erinevad seljavalud, sh teravad valud sabakondi piirkonnas (vahel ei ole võimalik sabakondi valu pärast selili lamada). Siit ka minu küsimus - kas sellised neuroloogilised häired taanduvad täielikult B12-normaaltaseme taastudes või peaksin eraldi veel pöörduma neuroloogi poole? Olen veidi mures. Perearst praegu neuroloogi juurde ei suunanud. Kas peaksin talt seda saatekirja paluma? B12-vaeguse põhjus on ilmselt soolestikuga seotud (on diagnoositud kroonilist gastriiti), ka mõlemal vanemal on sama probleem.
Ette tänades
Helen

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

B 12 vit. defitsiit võib tekitada nii ajutegevuse kui ka närvijuhtivuse häireid nii seljaajus kui ka piirdenärvides. Tulemuseks on käimisraskused, eriti pimedas, suremistunded jäsemetes, mäluhäired jne. Soovitan kindlasti neuroloogi konsultatsiooni ja vajadusel lisauuringuid.
Asendusravi peaks olema pidev.

Dr. Ain Pajos