Ebameeldivad värinad peas 27.02.11 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Olen 47-aastane kontoritööd tegev naine. Umbes pool aastat tabavad aeg-ajalt mind igapäevategevusi toimetades (poes kaupa valides, arvuti taga töötades, telefoniga vesteldes, toitu tehes jne, kord isegi magades) väga ebamugavad hood, mis algavad tugevast pininast kõrvus. Hetke pärast järgneb värin peas, mida võiks kirjeldada kui lühist, lihtsalt peas suriseb või väriseb, teadvus ei kao, ei ole valus, aga on kuidagi piinarikas, ajab iiveldama, teadvus on hõre. Kestab ehk paarikümnest sekundist paari minutini, kuidas kunagi.

Lühis läheb iseenesest üle, istun natuke ja askeldan edasi. Iiveldab küll veel tükk aega ja olemine on udune. Kuna neid episoode on üha sagedamini, mõned korrad nädalas või rohkemgi, teeb see mind viimasel ajal murelikuks. Õhtul ei saa magama jääda, süda klopib, peas vasardab, vererõhk tõuseb üle 140 (tavapäraselt on ülemine kuskil 110), kui ka korraks suigatan, tekkib just uinumishetkel auku kukkumise tunne ning ootan und ja rahunemist aga edasi. Uinun ehk kolme-nelja ajal öösel ja hommikul olen muidugi värskusest kaugel.

Millega võiks olla tegu? Üleminekuaastate vaevused? Ärevushäire? Annan endale aru, et vähemalt kaastegurid on just need, aga ma ei suuda end ise sisendusjõuga rahustada. Mingeid ravimeid ei tarvita ja loomult ei olegi enne olnud eriti muretseja tüüp. Joon ürdi-uneteed ja kuulan mahemuusikat, aga ei aita. Väsimus kuhjub, töövõime langeb ja muretsema ajab ka, et mis seal peas ikkagi on. Perearst saatis mind peahoogude pärast neuroloogi vastuvõtule ja sain aja alles aprilliks.

Palun soovitage apteegi käsimüügist mingeid preparaate, mis sinnamaani aitaksid toime tulla. Või mida muud soovitaksite ette võtta?

Tänan teid väga lugemast ja vastamast.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Tegemist on ilmselt depressivsest seisundist ja ärevushäirest tingitud ajuregulatsioonihäiretega. Häire võib süveneda, lisades uusi tunnetusi, iseeneslikult tavaliselt ei möödu. Asja täpsustamiseks tuleks tulla vastuvõtule (võimalikud on lisauuringud). Ravi on pikk ja umbkaudu ravimeid soovitada ei ole õige.

tel. 6 748 591
Dr. Ain Pajos