Borrelioos 15.01.10 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 29-aastane naine. Vahepeal olin lapsega 2 aastat kodus, kuid nüüd sügisest taas tööl.
Minu tervisehädad said alguse umbes eelmise aasta suvel. Kõigepealt olid mul nädalaid kestvad peavalud. Seejärel selline ebamäärane kõikumistunne ja nagu tasakaaluhäired. Käisin kõrvaarsti juures. Käisin ka Teie vastuvõtul. Te küsisite, kas mul on puuki olnud. Vastasin eitavalt, sest pole kunagi enda küljest puuki leidnud. Lisaks olid mul vahepeal ärevushood (süda hakkas kiiresti lööma ja tekkis selline surmahirmu tunne). Diagnoosisite mul depressiivse seisundi, ärevushäire. Kuid antidepressante ma võtma enda soovil ei hakanud. Hakkasin uuesti spordiga tegelema ja sain nendest vaevustes nagu lahti.
Nüüd selle aasta suve lõpust - sügisest on taas ilmnenud tervisehädad. Nt palavik 37, 1 - 37,2 kraadi (seda on ka varem olnud), siis EKG polnud päris korras (negatiivne T sakk), valud vasakul küljel ja rinna üleval-all (sügisel diagnoosis perearst roietevahelise närvipõletiku), aeg-ajalt nagu käte-jalgade nõrkus-tuimus-surin. Umbes kevadel oli vasakul küljel nagu lihastõmblus. Suvel ebamäärased kõhuvalud (käisin günekoloogi vastuvõtul ja kõik oli korras, tehti ka ultraheli). Aeg-ajalt tundub, et parem silm on kuidagi udune. Olen nüüd mõnda aega taas tundnud seda ebamäärast kõikumistunnet ja väike palavik on ka juba mitu nädalat (37,2 kraadi).
Olen korduvalt oma kaebustega perearsti juures käinud. Nüüd lasi perearst teha vereproovi ja ilmnes, et mul on borrelioos. Aga see näitaja pidi olema selline, et ma pole äsja nakatunud vaid varasemalt. Perearst kirjutas mulle 10 päevase antibiootikumikuuri. Ise lugesin internetist, et kui borrelioos on hilja avastatud, siis peaks see kuur olema pikem. Mul ongi hirm, et äkki ei piisa sellest 10-päevasest kuurist. Mis Teie arvate?
Nüüd olengi segaduses. Esiteks, pole ma kunagi puuki enda küljest leidnud. Kas võib olla nii, et olen eelmisel suvel nakatunud borrelioosi ja kõik need tervisehädad, millest kirjutasin, on seotud selle haigusega? Lugesin ka neuroborrelioosi kohta. Kas borrelioosist on võimalik täiesti paraneda? Kas rohtude võtmise ajal võin tööl edasi käia? Kas võin sporti teha?
Kas peaksin selle murega uuesti neuroloogi vastuvõtule tulema? Või hoopis Merimetsa nakkushaiglasse konsultatsioonile? Või lihtsalt võtan 10 päeva antibiootikume ja kõik ongi korras?
Kiri sai väga pikk.
Vastuse eest ette tänades.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Tõenäoliselt ei ole vaevuste põhjuseks borrelioos, vaid labiilne närvisüsteem. Tuleb uuesti kaaluda ravi antidepressantidega.

Dr. Ain Pajos