Ishias versus tööõnnetus ! 20.10.07 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Elame abikaasaga Soomes ja töötame asendustalunikena.
Mai lõpul juhtus abikaasal(36.aastane naisterahvas) tööõnnetus,lehm hüppas lüpsimasinat pannes ehmatusest üles ja maandudes naise õla peale,sai naine löögi,mille tagajärjel paiskus ühe kannikapoolega vastu püstist raudtoru.
Kogu kere oli valus ja kohalik arst andis 5 päeva haiguspuhkust.Mida ka kindlustus aksepteeris nimetuse all "muljumine."
Abikaasa oli peale haiguspuhkust ikka valudes,võttes valuvaigisteid ja jätkas töölkäimist 2 nädalat,kuni valud läksid liiga suureks ja tuli võtta uus haigusleht.
Kindlustusarst rõhub faktile,et naine oli 2 nädalat tööl ja ishias(tema arvates) ei ole tööõnnetusega seotud.

1.Kuna valud olid väga sarnased ishijasele ja nii,Eesti kui Soome arstid kinnitavad,et ishias võib tekkida ka trauma tagajärjel,aga kindlustusarst väidab,et ishias ei ole tööõnnetusega seotud.
Millisel arvamusel teie olete ?

2.Kas toetate väidet,et ishiast tekitab luuhõrenemine ja kui luud oleks hõredad olnud,oleks trauma tagajärjel tekkinud selgrool luuvigastusi.
Röntgen (kohe),ega magnetiuuring(2,5 kuud õnnetusest hiljem) Ei kinnitta luuvigastusi,ega leia ishiase sümptomeid.

3.Kas tuhara ja piriformis lihased võivad pingule tõmbuda otseselt trauma või mõnel muul põhjusel,või ainult ishiase tekitatud valust ? (sellest on räägitud ,aga hästi lühidalt ja Soome keeles.)

4. Kindlustusarst arvab,et kahe kuu jätkuvate valude puhul kirurgi määratud magnetuuringu tegemine ei olnud vajalik ja ei andnud maksukooskõlastust ?

Lihaspinged eemaldas terapeut,traumast kahe ja poole kuu pärast massazi ja elektriga ja selle järel töövõime taastus.
Asi tuleb arutlusele kindlustusvaidluskomisjonis ja veider on see,et kindlustuse pool oma kaarte ei ava ja komisjonis on omad arstid,kelle sõna maksab,mida meelt teie olete?

Arst vastas:

dr Katrin Kaarna

Neuroloog

Päevakirurgia Erakliinik Medex

Tere

Vastan Teie poolt esitatud küsimustele järjekorras nagu teie need järjestanud olete.

1. Ilma patsienti nägemata ja eelnevate haigustega tutvumata on raske hinnata, kas ishias võis tekkida trauma tagajärjel. See on võimalik, kuid antud juhtumi puhul ei saa eksperthinangut anda distantsilt.

2. Luuhõrenemine ei tekita ishiast, luuhõrenemise puhul võibad olla küll seljavalud, mida ekslikult võidakse pidada ishiaseks. Ishiasel on oma kliiniline sümptiomatoloogia ja iga seljavalu ei ole siiski ishias.
Luuhõrenemise puhul on suurem tõenäosus saada trauma puhul luumurd, kui see ei ole reegel, et igast traumast luuhõrenemise puhul murd võib tekkida. Nagu öeldud, esineb suurem tõenäosus, aga see pole reegel.

3. Piriformislihase pinge võib tekkida traumast, kui selja- ja tuharalihased on pinges või siis ka otsese muljumise tagajärjel. Piriformise sündroom pole sama, mis ishias ja sellel on oma sümptomaatika, mida saab hinnata vaid patsiendi läbivaatusel.

4. Üldine tunnnustatud eeskiri seljavalude puhul näeb ett täiendavate uuringute tegemise ( kompuutertomograafia või magnetuuring,), kui vaatamata ravile seljavalud pole taandunud 6-8 nädala jooksul. Seega, teostatud uuring oli põhjendatud.

Kahjuks on raske hinnata, millel põhineb kindlustusfirma poolne põhjendus. Eksperthinnang antakse kõikide spetsialistide konsultatsioonitulemuste ja uuringute tulemiste analüüsimisel, seetõttu ei ole minul võimalik asjale anda hinnangut.
Soovin teile edu ja põhiline on ju see , et teie abikaasa on paranenud ja töövõime taastunud.
Teie arst

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Neuroloogia

Ishias

Kas istmikunärvipõletik võib kesta tõesti 5-6 nädalat? Olen juba ravinud seda päris pikalt aga aeglaselt tõmbab tagasi.

Ain Pajos

Vastas dr Ain Pajos

Nimmevalu koosa jalavaluga kestab tihti mitu kuud. Oluline on siiski põhjus selgitada. Pöörduge neuroloogi vastuvõtule.

Dr. Ain Pajos
6748591
Neurodiagnostika

Loe edasi

Ishias

Tere,
EMO -s tuvastati ishias neli päeva tagasi ja kirjutati ravimid SKUDEXA 75mg/ 25 mg ja SIRDALUD 4 mg. Tehtud rönken mis näitas lülide kokkusurumist ( diski probleem ).
Valu kiirgab tugevalt ...

Ain Pajos

Vastas dr Ain Pajos

Tegemist ilmselt lülidevahelise kõhrketta väljasopistusega, mis komprimeerib jalanärvi juurt. Valud võivad kesta kaua kuid paranemine on võimalik. Tuleks olla haiguslehel, vältida asendeid ja liigutusi ...

Loe edasi

ishias

Valu liigub alaseljast jalga ja varbad on vahel tuimad arst ütles, et on ishias(norra arst, elan norras). Soovitas maastikul käija ja see on kôik. Vahest on valu nii suur, et ei saa püsti kõige hullem ...

Ain Pajos

Vastas dr Ain Pajos

Valu kiirgub jalga seoses nimmelülidevahelise ketta nihkega taha-küljele vastu närvijuurt. Iga valusööst jalas tähendab ka närvijuure pressingut - siit närvijuure turse ja haiguse ägenemine või pikenemine. ...

Loe edasi

Ishias??

Tere!
Perearsti hinnangul on mul ishias vasakul pool istmikust natuke külje peal. See koht on peale vajutades väga valus. Valu läheb edasi mööda jalga allapoole,aegajalt kisub krampi.Kõndides eriti ...

Ain Pajos

Vastas dr Ain Pajos

Kas on tehtud ka rö. ülesvotteid nimmelülidest ja puusaliigestest. Valu pohjuseks on sageli nimmelülidevahelise kohrketta vigastus. Vajalik on kindlasti neuroloogi konsultatsioon.

Dr. Ain ...

Loe edasi

Peas kumiseb

Tere!

Kõrvus (eriti vasakus) juba ammu kumisenud ja tinisenud, kuid pole seganud igapäevast elu. 1990 aastal ränk tööõnnetus, vasakul pool kaelal sügavad põletusjäljed. Sel aastal diagnoositi ...

Ain Pajos

Vastas dr Ain Pajos

Kõrvavilina põhjust sageli ei õnnestu selgitada. Kui vererõhk on korras ja suhkruhaigust ei ole, võib põhjus olla mingi varasem kuulmisnärvi kahjustus. Pidage nõu kõrvaarstiga.

Dr. Ain Pajos

Loe edasi

Ishias

Tere. Olen 25-aastane rase naine. Ja lugu selline et istmiku piirkonnas tugev närvi valu. Käies lonkan ja pärast pikutamist ei saa enam püsti. Massaazi ei tohi rasedatele teha, mida siis võib?

Ain Pajos

Vastas dr Ain Pajos

Tuleks vältida asendit mis valu tekitab. Tugeva valu korral võib ühekordselt võtta nt. paratsetamooli 500 mg. 1 tbl. Valu võib kesta kuni sünnituseni.

Dr. Ain Pajos

Loe edasi

Issias

Tere!

Kas selline haigus on olemas ja millised on sümptomid?

Endal lööb aeg-ajalt istmiku puusapoolsesse kohta terav valu, vahel segab kõndimist. Tegemist vasaku poolega. Vahel ...

Ain Pajos

Vastas dr Ain Pajos

Ishias on nervus Ishiaticuse ärritussündroom mida teatakse radikuliidina. Tüüpiline on selja ja jalavalu, vahel ka tuimus ja nõrkus jalas.

Dr. Ain Pajos

Loe edasi

Istmikunärvi põletik

Lugupeetud dr. Otsalt.

Pöördun Teie poole sellise küsimusega. Kas tänapäeval on kuulsa Joosep Tootsi haiguse - istmikunärvi põletiku e. ishiase vastu efektiivset ravi, või tuleb piirduda vaid ...

Vastas dr Katrin Kaarna

Tere,

Ei kadesta Teid Teid tabanud haiguse pärast, kuna nn. ishias on üsna kangekaelne ja raskesti ravile alluv haigus.

Siiski vajab probleem täpsemat uurimist, kuna mõnikord on ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: