Epilepsiaravimite mõju arenenud rasedusele 08.04.07 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

2003.a suvel diagnoositi mul võimalik epilepsia, peale mida hakkasin tarvitama valproaati 500mgx2 päevas (Depakine). Ravimeid võtsin kuni 2006.a mai kuuni, mil alustasin raseduse planeerimist ning peale EEG ja MRT uuringuid septembris 2006, ei takistanud minu tegevust ka neuroloog, kuna tema arvates uuringud midagi ei näidanud. Hood on olnud siiani öised nn "matsutamised", kuid nüüd kui rasedus on jõudnud 21/22 nädalani, oli ka suurem öine hoog, kus hing oli u 0,5 min kinni ja keha väga krampis. Osa arste väidab, et hood on rasedale ohtlikud, kuna võime ennast vigastada kukkudes aga kui hoog on öösel une pealt tekkiv, kas siis on oht lootele selles, et hing kinni olles jääb ka loode millestki ilma, vereringe peaks ju siiski toimuma?
Kuidas käituda - kas tohin hakata nüüd 20/22 lootenädala juures taas samu ravimeid võtma, sest selline olukord, kus ei tea kas hommikul jaksad tõusta või mitte, ja eriti hirm loote olukorra pärast, on palju hullem.
Palun Teie kui spetsialisti nõuannet. Usun, et sarnase probleemiga on paljud ja paraku naistearstid nendele küsimustele vastata ei oska ja neuroloogi juurde saamiseks on järjekord paraku juba juuli kuus, mil hakkan juba loodetavasti sünnitama.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Kui rasedal on oht epilepsiahoogudeks, tuleks jätkata epilepsiarvimi pidevat kasutamist ja lisaks tuleb kasutada veel foolhapet 3-4 Mg päevas. Ravimi osas tuleks nõu küsida arstilt, kes rohu määras või tulla EEG uuringuks ja konsultatsiooniks ise kohale.

DR. Ain Pajos
tel 6 748 591