värisevad sõrmed. 13.07.03 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere.

Millest on tingitud käte värisemine, mitte isegi käed, pigem sõrmede värisemine. Olen 25a, naine, üliõpilane. Tööl probleeme pole ega isiklikus elus, kõik on OK. Tihti seostatakse käte värisemist alkoholi liigtarvitamisega, siiski nii see (vähemalt minu puhul) pole. Tegelikult minu puhul on just vastupidi. Olles joonud natuke alkoholi, nt klaas veini, kaob käte värin ka ära.
Asi pole ka liigses närvitsemises. Ka siis, kui üksi olen ja täiesti rahulikus, vaikses miljöös, võivad mu sõrmed väriseda, ehkki ma ju pole üldse närvis. Vahel mu käed ei värise, ma ei tea, miks ja millal see nii on.
Loomulikult, kui on põhjus närvitsemiseks, nt enne eksamit, siis värisevad käed ikka palju. Käed hakkavad värisema ka alati siis, kui kannan nt raskeid kotte käes.
Millal mu käed värisema hakkasid, seda ma ei tea. Igatahes on see olnud ehk isegi enne puberteediiga, nii kaua, kui mäletan.
Vahel, kui vaja liigses tähelepanu keskpunktis olla, siis värisen ülekere. Ma arvan, et see pole küll pealtnäha silma paista, kuid tunne on küll kohutav.
Olen märganud, et käte värisemise probleem on ka mu teistel pereliikmetel, ehkki alkoholiga liialdamist ju pole.
Kas annaks ise midagi ära teha probleemi leevendamiseks? Põen väga oma muret ega julge sellest kellelegi rääkida, kui ainult anonüümselt.

Lugupidamisega,
Marina.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Tegemist on tõenäoliselt perekondliku värinaga (tremor essentiale), mis on pärilikult edasiantav. Ravi on võimalik aga selleks tuleks pöörduda neuroloogi poole.
Dr. Ain Pajos